Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29999 miejsce

Katowice postawiły na miejski design

Katowice do tej pory nie były postrzegane jako miasto stawiające na nowoczesny design. Ten wizerunek nieco zmieniły kolorowe ławki, które pojawiły się po remoncie ulic Mariackiej i Mielęckiego.

 / Fot. Paulina PaszkoWraz ze zmienionym charakterem ulicy Mariackiej (przed remontem była drogą jednokierunkową, obecnie stała się deptakiem dla spacerowiczów) zmieniły się i ławki. Niby taki codzienny element, a w przypadku katowickich ulic stał się wręcz symbolem rozpoznawalnym.

Twórcą wręcz awangardowego pomysłu jest znany architekt i projektant Maciej Jurkowski. W jego przekonaniu nowoczesna forma miejskich ławek miała kontrastować ze starymi kamienicami, a krzykliwe kolory: czerwony, pomarańczowy czy zielony, miały jeszcze bardziej podkreślać odmienny charakter. Pomysł innowacyjny i kontrowersyjny zyskał aprobatę nawet profesora Mariana Oslislo, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który gratulował władzom odwagi w zmienianiu wizerunku tego miejsca.

 / Fot. Paulina PaszkoJednakże, czy rzeczywiście ciekawy pomysł zyskał aprobatę wśród mieszkańców i osób związanych z Katowicami? Młode osoby są bardziej otwarte na nowe pomysły - popierają nowoczesną, futurystyczną wizję, uważają, iż spojrzenie na takie kolorowe ławeczki od razu wręcz poprawia humor. Uczennica Edyta z rozbrajającym uśmiechem na pytanie dotyczące ławek odpowiedziała: - są śmieszne, takie bajkowe, jakby z jakiejś kreskówki.

Młodzież docenia pomysł choć i wśród nich znajdują się przeciwnicy nowej sztuki. Studentka Karolina w słuszny sposób zauważyła, że "takie ławki idealnie pasowałyby w otoczeniu nowoczesnej architektury np. Ronda Sztuki, natomiast w przypadku ulic Mariackiej czy Mielęckiego może należałoby pozostać przy / Fot. Paulina Paszko tradycyjnych siedzeniach". Starsi mieszkańcy do pomysłu podchodzą w bardziej pragmatyczny sposób, zastanawiają się nie tylko nad wyglądem, ale również funkcjonalnością: czy przypadkiem metalowe elementy nie będą zbytnio chłodzić lub szybko się nagrzewać latem.

 / Fot. Paulina PaszkoPani Zosia z niechęcią kiwała głową: "Ohydne są te ławki! psują wizerunek całej ulicy, jakby nie można było postawić takich, jak w parku, a do tego pewnie zimne!". Jak w każdej sprawie, zdania na temat futurystycznych ławek są podzielone i trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czyja opinia jest słuszna. Jedno jest pewne - Katowice, dzięki tym niecodziennym ławkom, zyskały niezwykły element zabudowy przestrzeni miejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.