Facebook Google+ Twitter

Katowice: Pożar w kopalni "Mysłowice-Wesoła"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-11 14:03

Inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego wykryli pożar endogeniczny w kopalni "Mysłowice-Wesoła". Ogień wykryto dopiero podczas rutynowej kontroli. Pożar pojawił się 500 metrów pod ziemią. Ze strefy zagrożenia wycofano 27 pracowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Tego typu zjawisko powinno zostać wykryte przez czujniki mierzące stężania gazów kopalnianych. Wtedy też dozór kopalniany niezwłocznie powinien powiadomić Urząd Górniczy - poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk. Rzeczniczka podejrzewa, że mogło dojść do zlekceważenia odczytów pomiarów stężeń gazów kopalnianych. Możliwe, że osoby zajmujące się dozorem doszły do wniosku, że są to w stanie opanować i nie jest to sytuacja zagrażająca załodze. Talarczyk uważa, że złamano zarówno zasady bezpieczeństwa, jak i profilaktyki przeciwpożarowej. Jej zdaniem akcja powinna bowiem zostać podjęta natychmiast. Rzeczniczka podkreśliła, że sprawą zajmie się teraz Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Urząd zbada dlaczego nie podjęto stosownej akcji w kopalni. Talarczyk jest przekonana, że zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski.

Pożary endogeniczne są bardzo częstym zjawiskiem w kopalniach węgla kamiennego. Powstają w wyniku samozagrzania się węgla. Najczęściej charakteryzują się nie ogniem, a występowaniem dymu i gazów, które w dużych stężeniach są niebezpieczne dla górników. Najczęstszą metodą wygaszania takich pożarów jest odizolowanie wyrobiska od pozostałej części kopalni specjalnymi tamami. Bez dopływu powietrza po jakimś czasie pożar wygasa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.