Facebook Google+ Twitter

Katowice: Prawybory w PO wyłoniły kandydata na prezydenta miasta

W sobotę członkowie katowickiej Platformy Obywatelskiej dokonali wyboru swojego kandydata na prezydenta miasta. Został nim aktualny wiceprezydent Katowic, Arkadiusz Godlewski, który w wewnątrzpartyjnej rozgrywce pokonał Józefa Buszmana.

Ogłoszenie wyników prawyborów prezydenckich w Katowicach / Fot. Grzegorz FrankiKatowice są jednym z niewielu polskich miast, w których przed jesiennymi wyborami samorządowymi partie organizują wewnętrzne prawybory. O takiej formie wyznaczenia swojego kandydata na prezydenta miasta zarząd katowickiej Platformy Obywatelskiej zdecydował jeszcze w lipcu tego roku. Do rywalizacji stanęli Józef Buszman i Arkadiusz Godlewski, a członkowie partii mieli miesiąc, aby drogą korespondencyjną oddać swój głos na jednego z nich. W tym czasie kandydaci zabiegali o poparcie swoich kolegów wysyłając do nich listy. Odbyli też debatę, w której opowiadali o własnych wizjach prezydentury.

Dzisiaj, 4 września, w gmachu starego dworca kolejowego odbył się finał prawyborów. Do wystawionej urny członkowie PO, którzy nie przesłali swoich głosów pocztą, wrzucali karty z zaznaczonym nazwiskiem swojego faworyta. Następnie komisja skrutacyjna zliczyła wszystkie głosy i ogłoszone zostały wyniki, które przedstawił przewodniczący zarządu powiatowej PO w Katowicach, Adam Matusiewicz.

Kandydat PO na prezydenta Katowic, Arkadiusz Godlewski / Fot. Grzegorz FrankiArkadiusz Godlewski zdecydowanie pokonał swojego konkurenta otrzymując 176 głosów. Józefa Buszmana, byłego marszałka województwa śląskiego, a obecnie radnego sejmiku i prezesa Związku Górnośląskiego, poparły 74 osoby. Frekwencja wyniosła 67 proc.

Arkadiusz Godlewski pochodzi z Cieszyna. Ma 37 lat i jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Był m.in. szefem gabinetu marszałka województwa śląskiego, Jana Olbrychta oraz jego doradcą, gdy ten został posłem do Parlamentu Europejskiego. Od roku 2002 pracuje w Urzędzie Miasta Katowice. Obecnie pełni funkcję zastępcy prezydenta miasta.

Kandydat PO w jesiennych wyborach zmierzy się z dotychczasowym prezydentem Katowic, Piotrem Uszokiem, który według wielu obserwatorów śląskiego życia politycznego, już dziś może czuć się zwycięzcą tych wyborów. Poprzednie, w roku 2006, wygrał już w pierwszej turze, a miastem rządzi nieprzerwanie od 12 lat. Niektórzy komentatorzy oceniają, że celem prawyborów w PO była tylko promocja partii i kandydatów (Godlewskiego jako kandydata do rady miasta i Buszmana do sejmiku województwa), a nie realna chęć przejęcia władzy w mieście. Inaczej twierdzą działacze katowickiej Platformy: uważają, że ich kandydat może doprowadzić do drugiej tury, a wtedy wszystko jest możliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.