Facebook Google+ Twitter

Katowice: Przeciw przemocy w rodzinie

Współautorzy: Barbara Podgórska

W sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja na temat „Przemoc w rodzinie” z cyklu „Jak pomagać nie upokarzając?” Na listach obecności podpisało się blisko 350 osób, co świadczy o skali zainteresowania problematyką.

 / Fot. Adam K. PodgórskiHonorowy patronat sprawował Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego, który wystosował do uczestników okolicznościowy adres.

Organizatorami byli: Federacja na Rzecz Reintegracji Społecznej, Towarzystwo Psychoprofilaktyczne Oddział w Warszawie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny i Zastępczego Rodzicielstwa Nowy Dom.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKonferencję poprowadził prof. Zenon Gajdzica z Uniwersytetu Śląskiego. Poruszano tematy: ”Wczesne przyczyny konfliktów w rodzinie” „Wojny domowe”, „Uzależnienia” oraz „Praca z rodziną”.

 / Fot. Adam K. Podgórski- W ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędzie się 8 podobnych konferencji w różnych miastach Polski – informuje Marek Liciński z Federacji na Rzecz Reintergracji Społecznej. – Pragniemy wyzwolić refleksję, rozprawić się powszechnymi mitami. W Polce zbyt łatwo wskazuje się na winnych i ofiary, podczas gdy ja przez 40 lat pracy z rodzinami z marginesu nigdy nie potrafiłem nigdy jednoznacznier określić, kto jest katem, a kto doświadcza przemocy. Każda strona ma bowiem swoje metody walki i własne racje. Racje te, z mniejszym lub większym powodzeniem narzuca, otoczeniu oraz instytucjom  / Fot. Adam K. Podgórskipomocowym, które przyjmują często fabrykowane oskarżenia, wymysły. Wprawdzie nie ma w Polsce sytuacji takich jak w USA, gdzie przyjmuje się, że ofiarą jest ten kto pierzy złożył zawiadomienie, nawet jeśli zrobil to w celu zemsty na partnerze, ale i u nas sądy nie są obiektywne. Większość sędziów to kobiety, mające strapienia z dorastającymi dziećmi, problemy z mężami, niekiedy same doznają przemocy w różnym wymiarze. One faworyzują „poszkodowane” kobiety, w najmniejszym stopniu nie uwzględniając argumentów mężczyzn. Innym mitem jest twierdzenie, że alkoholizm jest przyczyną przemocy, podczas kiedy on najczęściej jest jej skutkiem. Wszystko to powoduje, że bez właściwej diagnozy nie jest możliwa właściwa reakcja i zapobieganie nastepstwom indywidualnym i spoelcznym zjawisla przemocy w rodzinie.

W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa na temat: “Jakie są przyczyny przemocy w rodzinie i na czym powinna polegać pomoc rodzinie?” Taka pomoc, która jest efektywna, a zarazem nie szkodzi nikomu.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pani Stefanio,większość osób maltretowanych cierpi w milczeniu,boją się życia z katem po ujawnieniu jego postępowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam o czym Pan w ogóle pisze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo niepokojaca jest reaktywacja niemieckiego systemu Jugendamtu w Polsce. Systemu zabronionego w 1945 roku jako zbrodniczy. W obecnych czasach sluzy on do rozbudowy panstwa opiekunczego i totalitarnej kontroli rodzin i wychowania dzieci. System jest wyjatkowo korupcjogenny. Przynosi zysk tylko funkcjonariuszom - jak widac na zalaczonym do publikacji obrazku. Na to sa pieniadze. Podobnie jak na partyjniackie rodziny zastepcze. Tylko nie ma pieniedzy na pomoc biedocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby sprawiedliwie ocenić kto katem, a kto ofiarą, należałoby zajrzeć do "wnętrza" rodziny.
Instytucja pomocowe, nie są w stanie tego dokładnie rozpoznać... ale dobrze, że są i
się starają. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.