Facebook Google+ Twitter

Katowice. Rusza III edycja warsztatów "Sztuka szukania w labiryncie infomacji"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-06 18:57

"Kto więcej wie, ten i więcej się dowiaduje" (W. Grzeszczyk) - pod takim hasłem już w czwartek 7 kwietnia o godz. 18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego rozpoczynają się kolejne warsztaty „Sztuka szukania w labiryncie informacji”.

Zajęcia są prowadzone bezpłatnie w ramach akcji informacyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – biblioteka otwarta!Dotychczas prowadzone głównie dla naukowców i studentów, tym razem są kierowane także do osób niezwiązanych z uczelniami wyższymi. To pierwszy krok przygotowujący do korzystania z pełnego pakietu możliwości Centrum, po jego uruchomieniu już jesienią tego roku.

Celem warsztatów jest pokazanie możliwości, jakie proponuje nowoczesna biblioteka uniwersytecka w zakresie korzystania z jej profesjonalnych zasobów informacji z różnych dziedzin wiedzy. Dotychczas postrzegana jako niedostępna dla ludzi spoza środowiska uczelni, staje się niezbędnym miejscem na mapie każdego szanującego się miasta akademickiego.

Podczas interaktywnych zajęć połączonych z praktycznym treningiem, specjaliści z zakresu informacji naukowej pokażą, jak z pomocą nowoczesnej biblioteki i Internetu szybko i efektywnie docierać do najlepszych, opracowanych przez profesjonalistów i ekspertów, sprawdzonych i pewnych informacji, potrzebnych w nauce i codziennym życiu.

Specjaliści podpowiedzą, jak sobie radzić w sytuacjach, gdy potrzebujemy wiadomości, których nie można znaleźć w otwartym Internecie, kiedy popularne wyszukiwarki i serwisy internetowe nie dostarczają satysfakcjonującej nas wiedzy.

W programie m.in.:
- przygotowanie strategii wyszukiwania informacji,
- kryteria oceny wartości informacji znalezionych w Internecie,
- przeszukiwanie profesjonalnych, elektronicznych źródeł , takich jak bazy danych, naukowe czasopisma elektroniczne i in. niedostępnych w otwartym Internecie, a jedynie na licencjach w bibliotekach naukowych,
- biblioteki wirtualne - miejsca w Internecie pełne tekstów książek i artykułów z czasopism naukowych i nie tylko.

Do końca maja 2011 r., w ramach całego cyklu warsztatów Biblioteka UŚ prowadzi
zajęcia doskonalące sztukę poszukiwania informacji, modyfikując ich formułę w zależności od potrzeb różnych grup uczestników.
Warsztaty odbywają się w następujących modułach:
- dla naukowców i studentów,
- dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (terminy również uzgadniamy indywidualnie z nauczycielami),
- dla osób niezwiązanych z uczelnią lub szkołą, a zainteresowanych korzystaniem z zasobów naukowych biblioteki akademickiej dla własnych potrzeb, np. rozwijania zainteresowań.

Wstęp wolny po wcześniejszym zgłoszeniu udziału - ilość miejsc ograniczona. Wszystkie szczegóły, w tym terminy poszczególnych zajęć są dostępne na stronach internetowych Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej:
www.bg.us.edu.pl
www.ciniba.us.edu.pl
Zajęcia trwają 90 minut. Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Bankowa 14, sala 428 na I piętrze

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyAutor: Jadwiga Witek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.