Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18565 miejsce

Katowice. Są kolejne oskarżenia o korupcję w górnictwie

Katowicka Prokuratura Apelacyjna oskarża kolejnych 10 osób podejrzanych w sprawie korupcji w górnictwie. Część z nich dzisiaj usłyszała zarzuty, części zostaną one postawione w najbliższym czasie. Oskarżonym grozi do 5 lat więzienia.

Według prokuratury górnicy pracowali na materiałach dostarcznych przez firmy, które wcześniej zapłaciły za to łapówkę. / Fot. Małgorzata SarapkiewiczProkuratura Apelacyjna w Katowicach przerwała milczenie w sprawie spekulacji na temat, trwających od wtorku w Katowickim Holdingu Węglowym działań ABW. Dzisiaj po południu jej rzecznik prasowy, prokurator Leszek Goławski poinformował, najpierw Polską Agencję Prasową, a następnie Polskie Radio Katowice, że sprawa dotyczy korupcji w górnictwie.

To ciąg dalszy śledztwa prowadzonego od ub. roku, w którym do tej pory oskarżonych zostało 9 osób. Teraz katowicka apelacja oskarża kolejnych 10. Są wśród nich, byli i obecni prezesi spółek węglowych i dyrektorzy kopalń - m.in. Stanisław G., urzędujący prezes Katowickiego Holdingu Węglowego; Leszek J., były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Franciszek N., były szef nieistniejącej już Rybnickiej Spółki Węglowej. Zarzuty dotyczą przyjmowania przez nich łapówek, w zamian za co protekcjonalne traktowanie wybranych firm dostarczających kopalniom usługi i materiały. Kto wręczył łapówkę, miał zapewnioną ciągłość dostaw dla kopalń bądź wcześniej wypłacone należności (w związku z trudną wówczas sytuacją w górnictwie kopalnie regulowały swoje płatności z kilkumiesięcznym opóźnieniem). Goławski poinformował, że sprawa dotyczy lat 2004-2007 oraz funkcji jakie oskarżeni wówczas pełnili w kopalniach i spółkach. Łapówki jakie osoby te przyjęły to kwoty od 2 tys. zł do 600 tys. zł.

Poza podaniem informacji prokurator nie chciał mówić więcej o szczegółach sprawy. Obiecał ujawnić dodatkowe informacje jutro, kiedy czynności śledcze zostaną zakończone (dzisiaj w prokuraturze trwają przesłuchania części oskarżonych). Sprawy nie chciał komentować Stanisław G., prezes KGH. Dziennikarzom powiedział, że jak do tej pory ani nie został przesłuchany przez prokuraturę, ani nie postawiono mu żadnych zarzutów.

Poprzednio (w ub. roku) prokuratorskie zarzuty usłyszeli m.in.: Adam K. -były dyrektor kopalni „Szczygłowice” (oskarżony o przyjęcie 109 tys. zł łapówki), Janusz S. -były dyrektor kopalni „Staszic” (oskarżony o przyjęcie 528 tys. zł łapówki), Artur K. -były dyrektor kopalni „Wieczorek” (oskarżony o przyjęcie 56 tys. zł łapówki), Stanisław L -dyrektor kopalni „Staszic” (były wiceprezes KHW i były dyrektor kopalni „Murcki”), Adam R. -główny księgowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Stanisław M. -kierownik w Zakładzie Logistyki JSW oraz Bogumił Ś. -były prezes należących do JSW Jastrzębskich Zakładów Remontowych i były dyrektor kopalni „Borynia”). Pierwsi trzej, by pozostać na wolności musieli zapłacić poręczenie majątkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No i wyszedłeś Pan na...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgosia nie przekleja z portali nasze miasto.pl i czecho.pl. Odnośnie materiału policyjnego o gangu włamywaczy (bo o ten zapewnie Pani Bogusi chodzi) -co dwa dni oficerowie prasowi z kilkunastu komend policji (z kórymi jako dziennikarz gazety lokalnej współpracuję od kilku lat) przysyłają mi ciekawsze kawałki. Co zaś się tyczy sprawy korupcji w spółkach węglowych -moja gazeta płaci PAP za serwis informacyjny (więc z niego korzystam odpowiednio zamieszczając informację że pochodzi z PAP). Tak samo zresztą jak w prztpadku tej informacji zrobiły inne gazety i wymienione przez Panią portale. Co do wypowiedzi prokuratora -jest takie urządzenie jak telefon z który potrafię obsługiwać i z niego korzystać ( na marginesie Pan prokurator Goławski jest jednym z lepszych, bardzo dobrze współpracujących z dziennikarzami rzeczników i bez problemu udzielającym odpowiedzi przez telefon). O sprawie korupcji w górnictwie (poczatkach tej konkretnej sprawy), w ub. roku napisałam kilka materiałów (głównie pod kątem JSW i kopalni Szczygłowice, którą mam notabene za płotem i z tego czasu mam całą furę materiałów z nazwiskami i dokładnymi kwotami -kto, od kogo i za co)
Trochę przydługawo, ale tyle gwoli wyjaśnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bystremu oku Bogumiły nic nie ujdzie. Brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.