Facebook Google+ Twitter

Katowice: Śląskie ajnfarty prowadzą do nieba

Śląskie ajnfarty mają kolor błękitu i prowadzą wprost do nieba. Jak kosmodromy. Abo do raju, jak anioły krzidlate.

 / Fot. Piotr Pilawa
Udowodnił to wernisaż poetycko-malarski Krystiana Gałuszki i Piotra Pilawy, w Galerii „Na Żywo”, w siedzibie Polskiego Radia w Katowicach
 / Fot. Adam Podgórski
Gospodarzem znaczącego wydarzenia kulturalnego był redaktor Maciej Szczawiński, a okazji dostarczył tomik poezji stworzonej przez Krystiana Gałuszkę w języku śląskim, zatytułowany „Modre ajnfarty”.
 / Fot. Piot Pilawa
Jeszcze kilka lat temu poeta twierdził, że nie potrafi tworzyć wierszy w swym języku ojczystym, że czuje różnorakie opory i ograniczenia. Wreszcie zmierzył się z wyzwaniem, a to, co osiągnął jest dokonaniem znaczącym, nie tylko dla śląskiej, ale i polskiej literatury. Przede wszystkim dlatego, że podchwycone motywy, czy też tematy nie są prostym opisem rzeczywistości, ale jej refleksyjnym, metaforycznym przeżyciem, odwołującym się do archetypów kultury europejskiej.
 / Fot. Adam Podgórski
Na tomik, wydany nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” w Katowicach składa się 21 nowych i nowatorskich wierszy – ajnfartów oraz 6 przekładów z utworów napisanych wcześniej po polsku. Okładkę stworzył Piotr Pilawa. Całość opatrzyła wstępem profesor Ewa Chojecka, a komentarzem – Maciej Szczawiński, pisząc między innymi: Śląski język, śląska gwara, śląski etnolekt uwierzytelnia w tym cyklu swoją możność wyrażania treści duchowych, metafizycznych i głębokich.
Walory te podkreśliły obrazy Piotra Pilawy, charakterystyczne, niby-realistyczne, pełne jednak nastrojowej i metafizyki, i metaforyki.
 / Fot. Adam Podgórski
 / Fot. Adam Podgórski
Profesor Ewa Chojecka, wybitna historyk sztuki powiedziała: Dwie sprawy ważne ukazuje ta poezja i to malarstwo. Ajnfart, słowo - przybysz z Zachodu, tutaj zadomowiony, nabrał na Śląsku nowego wymiaru, nowej jakości. Pozwala spoglądać w dwie przeciwne strony. Dowodzi, że my, tutaj, mamy swoją własną, głęboką wrażliwość, ale potrafimy asymilować obce wartości. Te ajnfarty, te bramy, te portale mają wspólną genezę antyczną. Są miejscami wchodzenia w inną rzeczywistość, traktami przyjaznymi, ułatwiającymi przenikanie wieloznacznych światów. Śląski wymiar ajnfartów jest wieloznaczny. Stanowi spadek tradycji grecko-rzymskich.

Potem, już w bezpośredniej rozmowie z nami dodała: To spotkanie niesie nadzieje, że sprawy śląskie będą rosły, wbrew wszelkim przeciwnościom. A może nawet te przeciwności napędzą bieg tych spraw.

 / Fot. Piotr Pilawa
Z okazji wernisażu okazała się kolejna edycja Gazety Plakatowej, edytowanej od kilkunastu lat przez team artystyczny Gałuszka – Pilawa.
*
 / Fot. Adam Podgórski
Fragment wiersza Ajnfart XXI
...bez przōnia
nic by sie niy dało
przōnie je ciyrpliwe
i dobre je
przōnie niy zowiści
niy szuka chwalby
niy sztigluje sie
niy idzie drogōm gańby
niy chce mieć na wiyrchu
niy gorszy sie
niy pamiynto złego
niy raduje sie z ôstudy
ino mo uciecha po prawdzie
na cołke sie godzi
wszyskiymu dowo wiara
wszyndzie mo nadzieja
blank wszysko przetrzimo
przōnie niy mo końca

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.