Facebook Google+ Twitter

Katowice. Strajk w kopalniach odwołany. Podpisano porozumienie

Dwunastu związkom zawodowym działającym w Kompanii Węglowej i zarządowi firmy udało się wypracować kompromis. W piątek podpisano porozumienie kończące spór zbiorowy. Tym samym w poniedziałek górnicy w śląskich kopalniach będą fedrować a nie strajkować.

Porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej podpisało 12 organizacji górniczych związków zawodowych . / Fot. Biuro Prasowe Wojewody ŚląskiegoW piątek, przed godz. 20, przedstawiciele górniczych związków zawodowych oraz zarządu Kompanii Węglowej odeszli od stołu negocjacyjnego. Zarówno zarząd jak i strona związkowa przyznają, że były to najtrudniejsze negocjacje od chwili powstania spółki. Po dwóch dniach, około godz. 19.30 udało się stronom dojść do porozumienia i podpisać stosowny dokument. Porozumienie z 17 września kończy trwający w KW od maja spór zbiorowy i odwołuje zaplanowany na przyszły poniedziałek strajk ostrzegawczy we wszystkich śląskich kopalniach.

Zawarte porozumienie powinno zadowolić obydwie strony. Górnicy dostaną 3-proc. podwyżki płac oraz gwarancję zatrudnienia do 2015 roku (zarówno pracownicy dołu jak i powierzchni). -Negocjacje były udane. Przynajmniej te dzisiejsze. Zarząd rozmawiał z nami... po ludzku. Największy sukces jaki udało się nam osiągnąć to, to, że poszła do kosza nowa strategia rozwoju opracowana przez zarząd. Strategia, która tak naprawdę była złą strategią i dla firmy, i dla ludzi - powiedział nam Dominik Kolorz, szef śląskiej Solidarności.

Zarząd KW ugiął się i ostatecznie obydwie strony przyjęły, iż funkcjonowanie spółki będzie się opierać na starej strategii, którą Kompania Węglowa przyjęła w 2007 roku, a która miała obowiązywać do roku 2015. Zarząd zadeklarował też, że wszystkie wprowadzane, ewentualne zmiany będą się odbywały transparentnie - na zasadzie bardzo dogłębnych konsultacji i wzajemnych opinii. Jak wyjaśniają związkowcy po to, żeby w przyszłości nikt nie był zaskakiwany z dnia na dzień informacją np. o likwidacji którejś z kopalń czy zakładu.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:KWK_Halemba.JPGPodpisane porozumienie uspokaja nerwową atmosferę wokół sprawy likwidacji kopalni Halemba-Wirek (stara strategia firmy nie zakłada jej zamknięcia). Strony zgodziły się jednak, że kopalnia potrzebuje zmian. W trakcie rozmów został powołany zespół, który zajmie się opracowaniem dla Halemby programu naprawczego. Według zapowiedzi powinien on być gotowy do połowy października.

Okazuje się, że można się porozumieć, bo dialog - dobry i merytoryczny oraz konstruktywna i rzeczowa dyskusja ma większą siłę niż... łopata i kilof. Szkoda, że w kwestii postulatów, które wystosowały w stronę zarządu KW związki zawodowe nie udało się porozmawiać i porozumieć od miesięcy. Teraz stronom wystarczyły dwa dni. Cóż, taka jest już „uroda” górniczych negocjacji, że zawsze odbywać się muszą pod pręgierzem protestów, gdzie argumentem ostatecznym zawsze jest strajk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

dawid z lasu
  • dawid z lasu
  • 28.09.2010 06:44

szanowny adhd; skąd ceny węgla na poziomie 7 stówek

Komentarz został ukrytyrozwiń
adhd
  • adhd
  • 28.09.2010 06:06

Goebbels Joseph stosował metodę 100-krotnego powtarzania kłamstwa co w efekcie stawać się miało prawdą. Tak też jest w przypadku górnictwa, w tym kopalni Halemba. Niechaj cała Polska dalej słucha rmf-u, oglada TVN i Polsat-och żal mi was ZINDOKTRYNOWANI

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż gdy pada hasło - wjechało wahadło z Halemby to wszyscy klną jak cholera. Normalne wahadło 40 wagonowe jest rozładowane w trochę ponad godzinę, no do półtorej godziny... na Halembę czasami trzy godziny to mało... To jest [pi... pi...] a nie węgiel:-((((

Komentarz został ukrytyrozwiń

!.2MILIARDA złotych strat Halemba lata 2003-2009 dla mnie sprawa jasna ZAMYKAĆ!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Danielu nie rozmawiam z nieznajomymi ale przez szacunek dla podjętej przez Pana sprawy odpowiadam. Praca górnika zasługuje na ńąjwyższy szacunek ale mi chodziło o relację ekonomiczne pomiędzy pracę górnika a zyskiem z jego pracy. POlski nie stać na ciągłe dokładanie do np. kopalni Halemba. Te gigantyczne pieniądze Państwo mogłoby/gdyby chciało a nie chce/ wydać na sprowadzenie naszych Rodaków z Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel G.
  • Daniel G.
  • 18.09.2010 20:42

Panie Robercie skoro płaci nam sie za obecność a nie pracę to dlaczego pan nie przyjedzie na śląsk i sie nie zatrudni na kopalnie? skoro jest śląskim górniką tak dobrze... kazdy tylko potrafi mowić a sam nie wie jak jest... i taka jest prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olaf
  • Olaf
  • 18.09.2010 17:37

Pani Ewo, to niech kopalnie się zrestrukturyzują aby nikt nie chciał ich zamykać. Co to jest - mamy utrzymywać kopalnie dopłacać do nich by ktoś mógł pracować. To dlaczego nie dopłacać nauczycielą, hutniką, i wielu wielu innym aby mogli pracować choć popytu nie ma. Zamiast twkić w marazmie to zacznimy coś robić i zastanawiać się co z tym zrobić. Po za tym pani Ewo w jeśli kotś pracuje w prywatnej firmię to musi wypracować dla niej zyski aby jego zatrudnienie było opłacalne. Tak też niech będzie z kopalniami. Bo co to mam być. Zamierzmy Janowi aby dać górnikowi Wacławoi wypłate. Janosika za podobne działania powiesli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, czy Pani wie, że cena tony węgla przekracza wysokość pobieranej emerytury i renty. Jedna tona węgla to dzisiaj wydatek ok. 750 zł. Przy tej cenie ja osobiście zlikwidowałbym kopalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus dla Autorki. Jak zawsze aktualne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Lipska
  • Ewa Lipska
  • 18.09.2010 16:09

a jak zlikwidują kopalnie to ty p.Ramarku dasz im pracę?Utrzymasz ich rodziny?Tu nikt nikogo nie szantażuje tylko walczy o chleb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.