Facebook Google+ Twitter

Katowice the City prezentowały się w Cannes

Pod takim szyldem wystąpiły Katowice na Międzynarodowych Targach Nieruchomości w Cannes, które odbyły się w połowie marca.

Katowice The City. Przebudowa centrum wg. Tomasza Koniora. Widok nocą.Katowice the City. Przebudowa centrum wg projektu Tomasza KonioraPrezydent Piotr Uszok oraz architekt Tomasz Konior na targach w Cannes prezentowali koncepcję przebudowy centrum miasta, określaną jako "największą przebudowę w Środkowej Europie" oraz "nowe centrum dla 2 700 000 ludzi". Za udział w tej prestiżowej imprezie miasto musiało zapłacić 1,5 tys euro. Katowice wystąpiły u boku takich miast, jak Paryż, Londyn czy Amsterdam, a także obok przeżywających obecnie boom inwestycyjny Dubaju czy Sankt Petersburga. Miasto przygotowało się do tego wydarzenia bardzo solidnie. Na stoisku można było obejrzeć makietę przebudowywanego obszaru od "rynku" do ronda, na której oprócz aktualnej zabudowy umieszczono tę proponowaną w zwycięskiej koncepcji Tomasza Koniora. Oprócz tego prezentacje multimedialne i foldery w języku angielskim. A wszystko po to, żeby zachęcić prywatnych inwestorów.

Katowice The City. Wizja przebudowy centrum wg. Tomasza KonioraKatowice the City. Panorama nowego centrum Katowic.Proponowane w zwycięskiej koncepcji rozwiązania to m.in. dogęszczenie zabudowy w miejscach pustych, nieużytkowanych lub użytkowanych funkcją nieadekwatną do rangi miejsca czy nowa zabudowa w miejscu obecnego Placu Synagoi, Hotelu Silesia czy placu Szewczyka. Jak można przeczytać w opisie autorskim koncepcji, Aleja Krofantego będzie tworzyła "czytelny i wyraźny znak, element krystalizujący przestrzeń ścisłego centrum miasta. Wypełnia miejską pustkę i łączy kompozycyjnie i funkcjonalnie dwie węzłowe przestrzenie: rynek i rondo oraz dwie rozcięte części miasta: wschodnią z Uniwersytetem i zachodnią w rejonie ul. Sokolskiej. Całość zyskuje nowe, wielowątkowe oblicze". Podstawowymi celami, które przyświecały architektowi podczas kreowania nowego centrum były cele społeczny - przywrócenie rangi centrum w kategoriach socjalno – społecznych, zogniskowanie życia mieszkańców i gości, atrakcyjne miejsce spędzania czasu: kultura, edukacja, rozrywka, sport, wypoczynek. Przebudowa centrum, jak obiecuje prezydent Uszok, miałaby ruszyć w przyszłym roku. Do końca tego roku ma być gotowy plan zagospodarowania przestrzennego w oparciu o zwycięską koncepcję. Prace budowlane ruszyłyby w roku 2008 i zakończyły sześć lat później.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+/Brawo za super info! Bardzo pokrzepiająca wizja dla stolicy Śląska :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szok! Naprawde sie ciesze;) I zaczynam coraz bardziej docieniac prezydenta Uszoka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aaaaaaaabsolutny plus +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przechadzając się praktycznie codziennie przez centrum Katowic trudno nie dostrzec, że zaszło w ostatnich latach wiele zmian. Centrum prezentuje się naprawdę coraz ciekawiej. A owe projekty już wogóle dopełniają ten obraz. Problemem ciągle jednak pozostaje dworzec, na który pomysłu jak nie było tak nie ma...
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe:) A Katowicom życzę, żeby prace budowlane rzeczywiście ruszyły w 2008 r. Hasło "ruszyłyby" nie brzmi obiecująco, pewnie sam o tym wiesz ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.