Facebook Google+ Twitter

Katowice tybetańskim bohaterom

10 marca ogólnopolskim Dniem Solidarności z Tybetem.

 / Fot. - brak -Za rok minie sześćdziesiąt lat, od kiedy Tybet - państwo o powierzchni równej niemalże terytorium Europy Zachodniej - został przymusowo wcielony do Chińskiej Republiki Ludowej. 10 marca (rocznica powstania w Lhasie) obchodzony jest jako Dzień Solidarności z Tybetem. W związku z tym w całej Polsce odbędzie się szereg imprez i wydarzeń mających na celu zwrócenie uwagi na problem Tybetu. W tym roku, swojego mini festiwalu doczekał się również Śląsk.

Katowicka grupa Amnesty International z pomocą organizacji działających na rzecz Tybetu, postanowiła przyłączyć się do akcji „Tybetańscy Bohaterowie”. W związku z tym w środę, 10 marca, w godzinach od 14-16, odbędzie się happening w centrum miasta. Wszyscy, którzy nie pozostają obojętni na ucisk tybetańskiej kultury i społeczeństwa, będą mogli przyłączyć się do marszu, który przejdzie od placu Wolności do ulicy Stawowej, a także podpisać petycję w sprawie więźniów politycznych - tytułowych „Tybetańskich Bohaterów”.

Co więcej, w czwartek na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się tzw. „Spotkanie z kulturą i prawami człowieka” w Tybecie”. O przesłaniu Tybetu opowie dr Mirosław Piróg. Planowana jest również projekcja filmów „Poza strachem”, „Skradzione dziecko Tybetu” oraz „Przełamując mur cenzury”. Przez cały tydzień będzie też można podziwiać wystawę „Tybetańscy Bohaterowie”.

Szczegółowe informacje o akcjach przeprowadzanych w innych miastach oraz sylwetki tybetańskich bohaterów można znaleźć na stronie głównej Amnesty International oraz organizacji Ratuj Tybet ([a]http://www.ratujtybet.org; ratujtybet.org). Okupację w Tybecie podtrzymuje ponad 250 tysięcy żołnierzy, jednak społeczny sprzeciw obnaża liczne słabości chińskiego rządu, a międzynarodowa presja zmusza go do ustępstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.