Facebook Google+ Twitter

Katowice: Zakończył się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Katowicach zakończył się w piątek I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Przebiegał pod honorowym patronatem prezydenta RP i prezydencji Polski w Unii Europejskiej.

 / Fot. Adam K. PodgórskiByło to największe w dotychczasowej historii, europejskie forum gromadzenia i wymiany doświadczeń, o dorobku oraz perspektywach małej i średniej przedsiębiorczości, jej kondycji, szansach i zagrożeniach, zwłaszcza w kontekście spodziewanego, drugiego uderzenia kryzysu światowego.

Na sesjach odbywających się równolegle w czterech centrach konferencyjnych, debatowano m.in. o celach polityki unijnej wobec umacniania się pozycji MŚP. Wskazywano na role administracji centralnej i samorządu terytorialnego w tworzeniu warunków dla rozwoju MŚP. Akcentowano znaczenie samorządu gospodarczego i zawodowego oraz instytucji otoczenia biznesu we wspieraniu takich firm. Wskazywano możliwości finansowania przedsięwzięć służących rozwojowi sektora, polecano klastry, jako organizacyjną formę wdrażania innowacji, kładziono nacisk na
społeczną wrazliwość i odpowiedzialność biznesu i etykę w biznesie.

 / Fot. Adam K. PodgórskiJednym z ważniejszych dokonań drugiego dnia kongresu było przeprowadzenie analizy SWOT, rozpoznania silnych i słabych stron, szans i zagrożeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rozważania toczyli eksperci polscy i zagraniczni, a przysłuchiwał się organizator I EKMŚP, Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, instytucji która rekomendacje z całego kongresu przedstawi przyszłemu rządowi.

 / Fot. Adam K. PodgórskiModeratorem interesującej dyskusji był Józef Wycisk, renomowany dziennikarz gospodarzy Radia Katowice. Wprowadzenia dokonał Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej.
Tematyka rozważeń dotyczyła głównie chwiejności prawa, i systemów kontroli, niestabilności systemu podatkowego i trudności z prawidłową interpretacją przepisów podatkowych, długotrwałości procedur administracyjnych i sądowych, ograniczonego dostępu MŚP do partnerstwa publiczno-prywatnego, Dyskutowano o polityce konkurencyjności, o dopuszczalności pomocy publicznej dla sektora i wreszcie o optymalizacji kosztów zatrudnienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że takie spotkania się odbywają. Duże firmy rozdają karty - małe - niezrzeszone, niewspółpracujące, mają bardzo ciężko konkurować z potentatami. Dlatego zrzeszanie się pozwala na obronę przed gigantami, wykorzystującymi często swą dominującą pozycję.
Mnie interesowałoby, co w kuluarach mówiło się o przyszłości gospodarki - kryzysie? Taki kuluarowy nastrój jest dobrym barometrem trendu w gospodarce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.