Facebook Google+ Twitter

Katowicki Nikiszowiec jak krakowski Kazimierz?

Niedawno w Katowicach doszło do spotkania "na szczycie" władz samorządowych, konserwatorów zabytków i dziennikarzy w sprawie osiedla robotniczego Nikiszowiec. Ta atrakcja turystyczna, którą zainteresowało się UNESCO, wciąż nie spełnia swojej roli w pełni. Bo brakuje między innymi: gastronomii, noclegów, tablic informacyjnych, map. A sama atmosfera to nie wszystko.

Nikiszowiec. / Fot. Marcin NowakTomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski zorganizował wczoraj spotkanie, w którym wzięli udział między innymi: Piotr Uszok, prezydent Katowic, Adam Bomba, prezes zarządu Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej czy Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.

Wojewoda postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i przyspieszyć działanie w sprawie tego unikatowego osiedla.
Pietrzykowski przekonywał, że aby skutecznie tchnąć ducha w to miejsce należy zjednoczyć siły, żeby razem wypracować projekt zmian. Na początek uznano, że podstawową rzeczą jest poprawa stanu bezpieczeństwa. By w dzielnicy było bezpieczniej, uczestnicy spotkania zgodzili się na montaż monitoringu i wynajęcie grupy ochroniarskiej. Umieszczenie osiedla na Szlaku Zabytków Techniki województwa Śląskiego, spowodowało, że stopniowo zwiększa się ilość odwiedzających go turystów.

Na spotkaniu padły kolejne, ciekawe propozycje. Nikiszowiec ma stać się katowicką dzielnicą czasu wolnego. Podobnie jak krakowski Kazimierz. Jednak droga do tego daleka. Nie wystarczy sam klimat i atrakcje dla oczu. Planuje się wyłączenie z ruchu nikiszowieckiego rynku. Wtedy, jak przekonuje prezydent Uszok "zrobi się ciekawa atmosfera, jak się ustawi dobre tablice informacyjne, to turyści będą wiedzieć gdzie są". Ponadto planowane jest zbudowanie wzorcowego podwórka, a następnie etapami być może wyremontuje się je wszystkie po kolei. Zgodnie stwierdzono również, że pora pomyśleć o utworzeniu na terenie osiedla stylowej knajpki, pubu lub restauracji z typowo śląską kuchnią. Gdy turystów przybywać będzie więcej, być może nastąpi rozwój gastronomii i hotelarstwa. To scenariusz rewitalizacyjny, który z sukcesem wszedł w życie między innymi na krakowskim Kazimierzu.

Nikiszowiec / Fot. Marcin NowakTo doskonałe wyzwanie wobec nowych trendów w turystyce. I wzrastającą fascynacją terenami poprzemysłowymi. Niedaleko Nikiszowca leży druga, niezwykle oryginalna dzielnica, czyli miasto - ogród Giszowiec oraz galeria sztuki, na terenie kopalnianego szybu Wilson. Być może osiedle doczeka się również rewitalizacji. W Anglii czy Belgii tego typu mieszkania adaptowane są obecnie na luksusowe, stylowe apartamenty. Ludzi przyciąga odmienność tego typu rozwiązań architektonicznych.

Póki co infrastruktura turystyczna na Nikiszowcu jest na poziomie prawie zerowym. Co ciekawe, Nikiszowiec to najczęściej pokazywany na ekranie kawałek Śląska. Pojawił się w filmach Kazimierza Kutza, Janusza Kidawy, Macieja Pieprzycy, Lecha Majewskiego i telewizyjnych reportażach - częściej zagranicznych niż polskich. Turyści obcokrajowcy zaglądają tu również częściej niż goście z innych regionów Polski. Co jakiś czas uliczkami ceglanego "miasteczka" przechadzają się grupy Francuzów i Niemców. Pstrykają zdjęcia familoków, zaglądają na podwórka, zachwycają się kościołem i arkadami na centralnym placu. A miejscowi? Nierzadko boją się wychodzić na dwór nie tylko po zmroku...

Zobacz galerię zdjęć z Nikiszowca

Czytaj również artykuł Dawida Dobrowolskiego o rewitalizacji osiedla Księży Młyn w Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

witam wszystkich zainteresowanych Nikiszowcem mimo że mieszkam w jastrzębiu ale to właśnie tam się urodziłem wychowałem i mieszkałem przez 25 lat nawet na 15 tym zdjeściu jest widoczne okno zmojego mieszkania to własnie to pólokrągłe naparterze le ciekaw jestem czy wogule ktoś pamięta Nikiszowiec z przed roku 1968 jego wyglą dy nieco inny na przyład wenątrz kazdego bloku znajdowały sie małe budyneczki tak zwane chlywiki czy piękny ogród z basenem isceną alejkami wsród dzrew iwsród nich ławki ze stolikami gdzie najczęściej można było sspotkać szkaciorzy (osoby grające w szkata) a znajdowałsie on tam gdzie teraz jestwybudowane te drugie lodowisko tak wszystkim potzrebne czy zkre naulicy naukowskiej gdzie łączy sie z ul wyzwolenia był on dużo bliżej bloku a wmijscu gdzie teraz jest tadroga znajdował sie park z duża ilością dzikich róz a ten zapach gdy kwitły a obok niego mimo że jest to mała miscinka znjdowały sie ubikacje ogulno dostępne odpowiednio potobne do bloków nie wiem komu to przszkadzało a teraz chciałbym zadć pytanie na 13 nastej fotografi nad pocztą sa piękne róże czy może ktos wie jaka dlaczego lub z jakiej okazji je tam umieszczono cos nieco naten temat wiem gdyż mój dziadek brał udział wbudowie a kąkretnie byl maszynista lokomotywy i woziłceglę i lubiał mi opowiadac ruzne ciekawostki natemat nikiszowca a mozę ktos pamięta magiel czy darmowy pociąg tak zwany Balkan .
W tej małej miesciince bo wkońcu składała się tylko z 9 więciu bloków ale ile wokól tej ilości było zaplecza które przez tyle lat służyło mieszkażcom tej okolocy mam tu namyśli szkołe żenską i męska kosciól poczta cały ciąg sklepów gdzie były dwa spozywcze pasmanteria drogeria ksiegarnia piekarnia wraz ze sklepem masarnia wytwórnia oranżady sklep rybny 2 fryzjery słynny fotograf NIESZPOREK apteka i to wszystko wjednym miejscu na rynku no i byłbym tu zapomniał o słynnym miejscu spotkań kobiet gdzie można bylo sie wszystkiego dowiedzieć czyli magiel (pralnia) popatrzcie w tamtych czasach już byla dla ludnosci pralnia i to darmowa mozna tam było sie równirz w sobote wykompac byly tam kabiny z prysznicami na parterze dla mezczyzn a na piętrze dla kobiet , byl tez i kryty basen no i wkońcu rozpisałem sie o nikiszowcu a chciałem wspomniec nieco o Giszowcu moge to napisac było to osiedle domków jednorodzinnch jak i bliżniaków dla kierownictwa kopalni i dozoru i tu nasz wspaniała komuna dorwała sie do tego i zniszczyli to co bylo piękne bo naprawdę warto to bylo ogladac i bylo co a zwłaszcz wiosną i latem te ogródki przy domowe karzdy naprawde dbał o to ,te kwiaty kolory domków architektóra rynku ktory zostal bezpowrotnie zniszczony z pięknym parkiem wewnątrz i nie opodal bo zaledwie kikaset metrów drugi park ten to już nprawde był piękny ze stylowym szynkiem, sceną ,alejkami, ławeczkami prosze zwrócic uwage na jedno kiedy pisałem o nikiszowcu też tam wspominałem o parkach jak równierz wspaniale wkomponowane zaplecze socjalne czyli podsumowując to kiedy to budowano własciciel kopalni nie myslał tylko o robotniku jako o sile roboczej dał mu także warunki aby był wypoczęty gdy przyjdzie do pracy no i zapomnialem tu napisać że pociąg ktory jezdzil między Giszowcem ,Koreją NIKISZOWCEM i podgrubą zatrzymywał się przy bardzo dużym basenem otwartm i otym pomyślano kopalnia miała własna szkołe górniczą. To własnei dzisiaj tak jest ze buduje sie sypialnie bez zaplecza . mógłbym jeszcze o tym pisac szkoda tylko że tak mało osob które pamięta tamte czasy praktycznie nie obcuje z komputerem bo byb były ciekawe wspomnienia i wiecej można by sie dowiedzieć jak tu sie kiedyś żyło po prostu bylo fajnie nie że dziecinne lata sie pieknie wspomina ale jak to tu wszystko piknie funkcjonowało no to tyle na dzisiaj i może ktos dożuci cos ciekawego na przyklad o RÓŻACH NAD POCZTĄ

Komentarz został ukrytyrozwiń

oryginalne ;) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy tam nie byłem - chociaż mam blisko. Ładnie tam, ale mimo wszystko opinie na temat tego miejsca odstraszają...+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Generalnie jest ich dziewięć :)
A kompleksowych, zwartych osiedli przyzakładowych jest 5.
A Nikiszowiec jeden.
Gdyby nie jedno belgijskie miasteczko przyzakładowe w Zagłębiu Walońskim, to byłby jeden jedyny na świecie

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Takich miejsc w Polsce jest bardzo dużo tylko mu nic z tym nie robimy .. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ileż w Polsce jest takich Nikiszowców ...
(Marcinie, odbierz proszę wiadomość z GG, o Silesię pytam :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za artykuł, który zainteresował wcale nie rodowitą Katowiczankę ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.