Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23288 miejsce

Katowickie Targi Książki. Barbara Podgórska o kłopotach ze śląską mową

Targi katowickie to coroczne wydarzenie promujące czytelnictwo. W tym roku były objęte patronatem Małżonki Prezydenta RP, Anny Komorowskiej. O kłopotach ze śląską mową rozmawiamy z Barbarą Podgórską, współautorką "Słownika gwar śląskich" oraz "Mitologii Śląskiej".

Targi katowickie. / Fot. Ryszard BudniakLaureatami I i III miejsca oficjalnie zostały wydawnictwa Adama i Barbary Podgórskich "Słownik gwar śląskich" i "Mitologia Śląska".

Spotkanie autorskie z Adamem i Barbarą Podgórskimi przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Adam opowiedział jakie były jego początki, gdy zamieszkał na Śląsku. Natomiast małżonka Basia do dzisiaj pamięta swoje pierwsze zakupy, które miały miejsce w Rudach Wielkich.

Barbara Podgórska:
Barbara Podgórska - współautorka Mitologii / Fot. Ryszard Budniak"Pamiętam doskonale pierwsze swoje zakupy w Rudach Wielkich. U rzeźnika, czyli jak dzisiaj powiedziałabym "u masorza". Oczywiście była, jak zawsze w tamtych czasach, kolejka, czyli "raja". Stałam, a panie przede mną kupowały - ta font wusztu, ta pół fonta, inna szperkę, kolejna preswuszt, krupniki, żymloki, chyba frankfuterki, jakieś oplerki, czy tuste. Nie miałam pojęcia, co to oznacza. Nie wiedziałam, co to ten funt - czy to kilogram? Normalnie odczuwałam przerażenie, że się skompromituję. Kiedy przyszła kolej na mnie, bałam się otworzyć usta i tylko pokazywałam palcem, co chcę kupić. U piekarza z kolei usłyszałam "jedna lynga ino ostra", dowiedziałam o jakiś żymłach, kołoczkach, kreplach. U nas, w Łasku, mówiło się: weka albo bułka paryska, kupowało się bułki słodkie, albo co najwyżej drożdżówki.

Spotkanie autorskie Barbary i Adama Podgórskich. / Fot. Ryszard BudniakKiedy indziej spotkałam na ulicy znajomą, matkę czteromiesięcznego dziecka.
– A mój mały kuca! - oznajmiła. Wytrzeszczyłam oczy.
– Taki maleńki, a już kuca? Jak to robi? Ona spojrzała na mnie z nie mniejszym zdziwieniem i politowaniem.
- No wiesz, jest przeziębiony, to kaszle. Tak oto się uczyliśmy z Adamem tej mowy śląskiej, notując rozmaite słowa i zwroty szperaliśmy po literaturze pięknej, nie było tego wiele, ot Morcinek głównie, i słownikach częściowych.

Z Barbarą Podgórską rozmawiała
Jolanta-Maria Budniak

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ha! A ja bym radziła sięgnąć do nagrań radiowych pogawędek radiowego Kaczmarka. czyli Pana Frani. Niestety imienia nie pamiętam. Na pewno są gdzieś w czeluściach archiwum Polskiego Radia w Katowicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Basi i Adama, a dla Joli gwiazdki. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
katka
  • katka
  • 24.10.2011 09:35

Coroczne? Chyba pierwsze w tym roku....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.