Facebook Google+ Twitter

Katowiczanie zdecydują, czyje popiersie stanie na cokole

W trwającym właśnie plebiscycie mieszkańcy Katowic zdecydują, czyje popiersie stanie w Galerii Artystów na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Miejsce zarezerwowane jest dla wybitnego twórcy związanego z miastem i regionem.

Katowice. Galeria Artystów na Placu Grunwaldzkim. Fot. Marcin Synowiec Po raz kolejny katowiczanie wybierają najbardziej zasłużonego artystę, który przyczynił się do rozwoju kultury oraz swoją osobą wypromował Katowice. Idea Galerii Artystycznej sięga 2004 roku, kiedy władze miasta postanowiły na nowo wyremontowanym placu przeznaczyć fragment na Galerię Artystyczną, w której corocznie stawałyby popiersia artystów zasłużonych dla Katowic.

I tak w pierwszej edycji miejsce w Galerii znalazł wybitny aktor filmowy i teatralny, Zbigniew Cybulski, związany całe życie z Katowicami, pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza oraz Karol Stryja, dyrygent i dyrektor Filharmonii Śląskiej, twórca dyrygenckiego konkursu im. G. Fitelberga, który jest najbardziej uznanym konkursem tego rodzaju na świecie oraz konkursu skrzypcowego im. C. Nielsena w Odense (Dania). W kolejnych latach na placu stanęły popiersia: Pawła Stellera, Stanisława Ligonia i Wilhelma Szewczyka.

Kto dołączy do tego szacownego grona w tym roku?

O tym zdecydują mieszkańcy w plebiscycie, który rozpoczął się 23 marca a potrwa do 6 kwietnia. Do wyboru jest 19 nazwisk, w tym takie sławy, jak Jerzy Duda-Gracz, zmarły przed trzema laty malarz, który właściwie całe życie spędził w Katowicach. Tutaj miał swoją pracownię, wykładał na Uniwersytecie Śląskim i Akademii Sztuk Pięknych. Swoje obrazy wystawiał na całym świecie, m.in. w Paryżu, Sewilli i Moskwie. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza; tym samym, na którym spoczywa Zbigniew Cybulski.

Kolejną wybitną postacią jest Tadeusz Michejda, inżynier i architekt, zwany ojcem modernistycznych Katowic. To on zaprojektował podziwiane dziś w całej Polsce i na świecie takie budowle, jak kamienica Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy ul. Słowackiego czy gmach Syndykatu Polskich Hut, ten ostatni wspólnie z Lucjanem Sikorskim. Ponadto wśród kandydatów znajdziemy takie sławy, jak prof. Ireneusz Opacki, wybitny polonista, literaturoznawca i pedagog, zmarły przed dwoma laty. Alfred Szklarski, pisarz, twórca serii książek dla dzieci i młodzieży o przygodach Tomka Wilmowskiego czy Grzegorz Fitelberg wybitny kompozytor i dyrygent.

Pełna lista kandydatów prezentowana jest w „Gazecie Wyborczej”, na antenie Radia Katowice, które objęły plebiscyt swoim patronatem oraz na stronach internetowych Urzędu Miejskiego, na których również można oddać swój głos.

Na kogo zagłosują katowiczanie?

Pytani przeze mnie młodzi ludzie odpowiedzieli jednoznacznie – na Dudę-Gracza, ponieważ z całej listy kandydatów jest im najbardziej znany. Piotr Zawiejski ze Stowarzyszenia Moje Miasto głos odda na Tadeusza Michejdę. Dlaczego? – To jest ukłon dla całej katowickiej moderny – odpowiada. – Rzecz unikatowa a ciągle traktowana z nieśmiałością. Poza tym architektura bywa traktowana jako sztuka mało artystyczna, nie opiekuje się nią nawet żadna muza. A mnie oglądanie dzieł architektonicznych sprawia radość. No, ale poza powyższymi ukłonami, to także nagroda dla samego Michejdy. Za ilość i jakość – wyjaśnia Piotr.
Zwycięzcę poznamy już pod koniec kwietnia. Popiersie stanie na placu we wrześniu podczas obchodów 142. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja zaś za Duda-Graczem. Może dlatego, że mimo wszystko bardziej do mnie przemawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za Michejdą. W ogóle za wyrobieniem modernie katowickiej marki na cały świat. A na tym placu łapię wiosnę w tym roku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.