Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6657 miejsce

Katownia w lwowskich więzieniach

Opublikowane niedawno dane lwowskiej prokuratury skłaniają do refleksji. Według oficjalnych doniesień, w ubiegłym roku co najmniej 130 osądzonych doznało przemocy w lochach lwowskich więzień.

Legendarne więzienie "Brygidki" we Lwowie / Fot. Russianname,GNI 1.2,http://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Бригидки.jpgSamowola ukraińskiej milicji już niedługo dorówna zachowaniom białoruskich sił bezpieczeństwa. I chociaż Ukraina jest państwem, które coraz aktywniej bierze udział w procesie integracji europejskiej, do europejskich standardów naszemu wschodniemu sąsiadowi wciąż jeszcze daleko. "Porządek publiczny powinien być nadzorowany przez milicję i służby bezpieczeństwa" - głosi ukraińskie prawo. Co jednak robić, jeśli wspomniane służby porządek publiczny konsekwentnie zaburzają?

Jak wynika z najnowszej analizy centrum badań prawnych "SIM", w 2010 roku co najmniej 130 osób padło ofiarą okrutnych tortur w lochach lwowskich SIZO (izolator śledczy) i starych kazamatach więziennych. Regularne pobicia i zniewagi, stosowane przez milicjantów, nie były jednak zaskarżane przez zastraszane ofiary.

- Problem przemocy w ukraińskich więzieniach nie jest nowy. Walczyć z okrutnym zachowaniem organów bezpieczeństwa i milicji jest o tyle ciężko, że coraz mniej więźniów chce bronić swoich praw w sądzie. Dlatego właśnie pod koniec 2010 roku mieliśmy tak mało doniesień o milicyjnych torturach. Liczba 130 skarg, rzecz jasna, nie odzwierciedla więziennej rzeczywistości - mówił podczas konferencji prasowej Rusłan Topolewski, analityk.

Tak czy owak, każdemu na Lwowszczyźnie wiadomo, że w obwodowych więzieniach męczy się o wiele więcej osób niż podają statystyki prokuratury. Liczba ofiar nieustannie rośnie, a kuriozalne zachowanie milicji nadal się nie zmienia. Nie interweniuje również władza, która zaaferowana przygotowaniami do Mistrzostw Euro 2012 prawdopodobnie odrzuciła na boczny tor politykę wewnętrzną państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziki Kraj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.