Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5127 miejsce

"Katyń, Charków, Miednoje… Siedlczanie wśród ofiar zbrodni"

Do 19 września 2010 roku w Muzeum Regionalnym w Siedlcach można zwiedzać wyjątkową wystawę poświęconą pamięci ofiar katyńskiej zbrodni, pochodzących z Siedlec i okolic.

Zwiedzanie wystawy. Fot. Monika Sztyber / Fot. Monika SztyberSiedlecką wystawę zorganizowano z okazji 70. rocznicy mordu dokonanego na polskich oficerach na terenie dawnego ZSRR.

Organizatorzy wystawy postawili sobie za cel upamiętnienie tych wszystkich Polaków, którzy zginęli między innymi w: Katyniu, Twerze, Mińsku Białoruskim, Kijowie, Smoleńsku oraz Charkowie w kwietniu i maju 1940 roku.

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach można obejrzeć rozmaitego rodzaju pamiątki po poległych oraz dokumenty i fotografie (oryginały i kopie), które dotyczą mordów katyńskich. Znajduje się tam również ściana pamięci ukazująca fotografie zamordowanych, którzy byli związani z Siedlcami.

Część zgromadzonych na wystawie eksponatów. Fot. Monika Sztyber / Fot. Monika SztyberW swojej książce, która stanowi jednocześnie program wystawy, pani kustosz Kamila Woźnica napisała o tym, komu w szczególności poświęcono niniejszą ekspozycję:

Wśród spoczywających na cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje znajdują się osoby związane z Siedlcami. W Katyniu jest pochowanych około 130 siedlczan, w Charkowie około 80, a w Miednoje około 50. Kilka osób znajduje się także na liście ukraińskiej, jednak miejsce ich pochówku jest w tym momencie nieznane.

Ściana pamięci ukazująca fotografie zamordowanych, którzy byli związani z Siedlcami. Fot. Monika Sztyber / Fot. Monika SztyberByli to ludzie, którzy urodzili się w Siedlcach, chodzili tu do szkół, mieszkali i pracowali. Wielu z nich służyło w wojsku, w oddziałach stacjonujących w mieście: 22 pp, 9 pal i 9 pac oraz w sztabie 9DP. Wśród nich znajdował się wieloletni dowódca sztabu 9 DP - gen. Franciszek Sikorski. Brał on udział w obronie Lwowa i tam został wzięty do niewoli. Swoje życie zakończył w Charkowie ppłk Antoni Korzeniowski – dowódca obrony Siedlec we wrześniu 1939 roku. Inny przykład: Bogumił Sikorski, jeniec Kozielska, zaginął bez wieści. 29 września 1939 roku do Siedlec wkroczyły wojska radzieckie. Wycofując się na początku następnego miesiąca, zabrały ze sobą niektórych jego mieszkańców. Część z nich już nie wróciła "z nieludzkiej ziemi".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

5* Chętnie się wybiorę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.04.2010 20:19

http://www.youtube.com/watch?v=g80T7Bq_SpY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przez lata komunizmu .ukrywano wiedzę o Katyniu.Dobrze,że treaz możemy o tym bez strachu mówić .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.