Facebook Google+ Twitter

„Katyń” Wajdy rozkręca numizmatyczny biznes

Na aukcjach internetowych wyjątkowo wysoką cenę mają monety „Katyńskie”. Czy rosnące ceny są wynikiem filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Monety okolicznościowe NBP / Fot. Paweł WężykMonety, o których mowa zostały wydane przez Narodowy Bank Polski w 1995 roku. Są to monety okolicznościowe dwu złotowe zatytułowane: „ Katyń – Miednoje – Charków 1940”.
Na rewersie monety znajdują się drzewa symbolizujące krzyże, a niżej symboliczne mogiły. W momencie emisji ich cena w NBP wynosiła dwa złote. Od tego czasu minęło już 12 lat i jak to w numizmatyce bywa moneta czym starsza tym cenniejsza. NBP wyprodukował ich 300 tysięcy egzemplarzy. Każdy kto chce nabyć ów monetę nie powinien mieć z tym najmniejszych problemów. Na przeszkodzie jednak staje cena. Jeszcze w sierpniu tego roku na internetowej aukcji można było zostać jej właścicielem za 148 złotych. Teraz jednak sytuacja uległa niebywałej zmianie. Ceny na aukcjach dochodzą już nawet do 270 złotych za jedną sztukę i chętnych nie brakuje. Dla porównania podam, że ceny monet emitowanych przez NBP również w 1995 roku wahają się w granicach 30 do 70 złotych. Skąd taka popularność omawianej monety?
Jest tylko jedna odpowiedź: „Katyń” Andrzeja Wajdy. Od premiery filmu naszego jednego z najwybitniejszych reżyserów, czyli od 17 września w przeciągu dosłownie kilku dni cena wzrosła o blisko 130 złotych. Jest to swoisty rekord wszech czasów.
Wszyscy, którzy dużo wcześniej zaopatrzyli się w dość znaczną liczbę tych okolicznościowych dwuzłotówek teraz zarabiają niebywałe sumy pieniędzy. Przykładowo właściciel 50 sztuk kupionych w 1995 roku za 2 złote od pojedynczego egzemplarza teraz zarobi ponad 13 tysięcy złotych!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy temat, gratuluję! PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.