Facebook Google+ Twitter

Katyń: Zakończyły się uroczystości na polskim cmentarzu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-10 14:07

Na polskim cmentarzu w Katyniu zakończyły się uroczystości ku czci pomordowanych przez NKWD Polaków. W 1940 roku na rozkaz Stalina NKWD rozstrzelało blisko 22 tysiące polskich jeńców aresztowanych po agresji Armii Czerwonej na Polskę w 1939 roku.

W uroczystości wzięli udział potomkowie pomordowanych z całej Polski. Przyjechali do Katynia, by oddać hołd swoim bliskim w ten szczególny dzień - w Wielki Piątek.

Wiele osób podkreślało, że to święto jest szczególnie powiązane ze zbrodnią katyńską. Synowie i córki pomordowanych zapalając znicze i składając kwiaty nie kryli łez wzruszenia.

Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo celebrowane przez biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, który w homilii apelował o pamięć dla ofiar zbrodni przypominając, że przez pół wieku władze Związku Radzieckiego zniekształcały prawdę o zbrodni.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podkreślił, że jeszcze wiele czasu upłynie zanim zostanie całkowicie wyjaśniona ta zbrodnia, której władze Rosji nie chcą uznać za zbrodnię ludobójstwa.

Zapewnił także, że Polska wesprze skargę Rodzin Katyńskich, którą zamierzają złożyć do Strasburga. Będą się w niej domagać uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa oraz rehabilitacji ofiar.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.