Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2820 miejsce

Kaucja, by wypożyczyć książkę w warszawskiej bibliotece?

Nie masz stałego meldunku w stolicy? Nie należysz do grona studentów uczelni warszawskich? Zobacz, z których bibliotek publicznych możesz bezpłatnie korzystać, a w których wymagana jest kaucja.

licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 / Fot. Joe Crawford from Moorpark, California, USAUtarło się przeświadczenie, że bez stałego zameldowania nie można korzystać z bibliotek publicznych w Warszawie. To nieprawda. Znajdź dzielnicę, w której mieszkasz i sprawdź, na jakich zasadach możesz założyć kartę czytelnika w publicznej placówce.


Bemowo, Białołęka, TargówekAby wyrobić kartę biblioteczną, uprawniającą do korzystania z zasobów wszystkich placówek w Dzielnicy Bemowo lub na Białołęce albo na Targówku, należy okazać dokumenty potwierdzające dane: nazwisko i imię, nr pesel, adres stałego pobytu oraz adres pobytu tymczasowego.

Osoby bez meldunku są zobowiązane wnieść kaucję w wysokości 30 zł za każdy egzemplarz. Szczególnie cenne pozycje są wypożyczane po wniesieniu wyższej kaucji, która odpowiada cenie inwentarzowej egzemplarza, ale nie przekracza 90 zł. Łącznie można pożyczyć 10 materiałów bibliotecznych (do 5 woluminów książek oraz do 3 pozycji na innych nośnikach), z czego 5 pozycji może pochodzić z jednej placówki. Kaucja zwracana jest przy wypisie z biblioteki.


BielanyZ bogatych zbiorów Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany bezpłatnie korzystać mogą jedynie czytelnicy, na stałe zameldowani w Warszawie oraz uczniowie wszystkich typów szkół Dzielnicy Bielany, w tym również studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Pozostali muszą wnieść kaucję w wysokości 50 zł. Mniejsza opłata, to jest 20 zł, obowiązuje emerytów i rencistów. Jednak ich jest znacznie mniej - poinformował W24 pracownik biblioteki. - Jednorazowa kaucja uprawnia do wszystkich praw i obliguje do czytelniczych obowiązków - dodał. Użytkownik bielańskiej biblioteki może wypożyczyć maksymalnie do 5 pozycji, najczęściej na okres 1 miesiąca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jp
  • jp
  • 05.08.2011 15:34

Przede wszystkim chodzi o to, iż w Warszawie można wypożyczyć książkę nie będąc zameldowanym i to jest moim zdaniem +. Dobra praca praktykantki, bo prezentuje możliwości a nie jak inne gazety idzie nalatwiznę pisząc, że jeśi nie masz meldunku w Warszawie to nici z wypożyczania. Dobrty temat, mało kto o tym wie.
Pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

To szok płacić za korzystanie w bibliotece , ja nie płacę ani grosza .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.