Facebook Google+ Twitter

Kawał "Lodu" na wakacje

Wyobraźcie sobie świat, w którym zbyt głęboki oddech może zabić. Świat, w którym kłamstwo jest bardziej prawdziwe niż prawda. Wyobraźcie sobie świat skuty lodem. Tak wygląda świat stworzony przez Jacka Dukaja.

Okładka / Fot. Wydawnictwo LiterackieAkcja "Lodu" rozgrywa się w alternatywnej historii. Polska jest pod panowaniem cara, jej terytorium w całości pokryte jest lodem. Lód zaczął się rozszerzać po katastrofie meteorytu tunguskiego, co miało wpływ na światowe wydarzenia i politykę. Benedykt Gierosławski ma za zadnie odszukać Ojca, który rzekomo rozmawia z Lutymi- aniołami mrozu, które wędrując ulicami miast zamrażają wszystko co napotkają na swej drodze. Gra toczy się o wysoką stawkę - kto kontroluje Lute kontroluje również bieg historii.

"Lód" może przytłoczyć swą objętością nawet mola książkowego. Ponad 1040 stron prozy. Mimo iż pochłonęła mnie całkowicie, czytałem ją dwa miesiące. Książka przytłacza swym rozmachem. Dukaj wykreował intrygujący świat znajdujący się pod grubą pokrywą lodową, świat o zróżnicowanym podziale politycznym, gdzie każda grupa ma swój interes do ugrania. Pośrodku tych intryg znalazł się Benedyk Gierosławski. Ale on też chce coś ugrać.

Benedykt jest matematykiem odbierający świat w prosty logiczny sposób. Jeżeli nie A to B. Skoro coś nie jest prawdą musi być fałszem. Przez pociąg do hazardu wpadł w tarapaty finansowe. Z Ministerjum Zimy dostaje propozycje nie do odrzucenia. Znaleźć swojego ojca - Ojca Mroza, który rzekomo rozmawia z Lutymi. Zadanie trudne do wykonania ale tysiąc rubli piechotą nie chodzi.

Ciekawymi postaciami są Lute. Niektórzy uważają je za istoty boskie, inni za diabelskie. Naukowcy badają je, chcą odkryć czy potrafią racjonalnie myśleć. Właściwie nic o Lutych nie wiadomo. Wiadomo tylko, że zamrażają wszystko na kość i zmieniają żelazo w zimnawo - minerał o wiele bardziej wytrzymały niż stal. Dzięki Lutym Syberia stała się potentatem przemysłu zimnazowego. Gdyby zamrozić cały świat, Rosja była by niepokonana. Gdyby tylko móc rozkazywać Lutym…

Książka Dukaja, oprócz wartkiej akcji, zawiera w sobie elementy filozofii, światopoglądu Dukaja, którym nie wszystkim przypadnie do gustu. Dukaj w „Lodzie” rozważa, czy możliwe jest ręczne sterowanie historią, decydowanie, który kraj ma być pod lodem, a który nie. Jeżeli sterowanie historią jest możliwe to kto ma to robić? Czy wersja historii zwolenników zimy jest gorsza od historii entuzjastów odwilży? Kto ma o tym decydować? To tylko niektóre kwestie rozważane na łamach "Lodu".

Wadą książki jest jej "rozpasłość". Miejscami wydaje się być pisana na siłę i potrafi zwyczajnie znużyć. Jednak następnego dnia znów wciągną czytelnika między okładki. Akcja przemieszana z ciekawymi poglądami głównego bohatera słusznie zasłużyła na nominacje do nagrody literackiej NIKE. Książkę polecam nie tylko fanom Dukaja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wcześniej nie widziałem tej recenzji...a opowieści o książce słyszałem...tylko same superlatywy...

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jedna z najlepszych książek, z którymi miałam do czynienia. Bardzo duży szacunek dla Dukaja. I nie zgadzam się z ostatnim akapitem, mnie ona nie nuzyła ani na chwilę :)) Wspaniała, mądra, pisana w rozmachem i tak bardzo mocno wpisana w strukturę powieści realistycznej, że, zważywszy na temat... po prostu SZACUNEK :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesjonalnie!!! Tekst świetny, a zatem plus. Dzięki takim tekstom lubię czytać wieści w w24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(plus) Ciekawe streszczenie tak grubej (ciekawej) książki. Książka ciekawa ale trudno ją ze sobą wszędzie (np na plażę) brać, gdyż zajmuje pół plecka. Jednak warto znaleźćte miejsce ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Po tej recenzji nabrałem chęci na przeczytanie "Lodu".
2. Przeczytać dzieło o 1000 stronach - podziwam! Ja tak mogę tylko z książkami historycznymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.