Facebook Google+ Twitter

Kaya Mirecka-Ploss: "Kobieta, która widziała za dużo"

O tej książce Agnieszka Holland napisała: Polecam!, Jolanta Kwaśniewska: Fascynująca!, a Kazimierz Kutz: Czysty kryminał, który wydarzył się naprawdę.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKsiążka Kayi Mireckiej-Ploss pt. "Kobieta która widziała za dużo", polecana przez wydawcę, Świat Książki, jako thriller psychologiczny oparty na faktach, jest rzeczywiście uniezwykla. Niezwykła przede wszystkim na wyjątkową osobowość autorki, rodowitej Ślązaczki z Nakla, o polsko-żydowskich korzeniach, która w dzieciństwie chodziła boso do szkoły, która była więźniarką hitlerowskiego obozu dla „mieszańców”.

Po wojnie znalazła się w Wielkiej Brytanii, gdzie skończyła studia. Wróciwszy do Polski w 1957 roku, zakładała sieć ekskluzywnych sklepów „Mody Polskiej”, ale zniechęcona wyjechała do USA. Poślubiła znanego sowietologa Sidneya Plossa. Przez kilkanaście lat była bardzo blisko związana z JanemKarskim, słynnym wojennym kurierem Polskiego Państwa Podziemnego.

 / Fot. Barbara PodgórskaPrezesowała Amerykańskiej Radzie Kultury Polskiej. Stworzyła Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. Powołała Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego, którego nie chciano w Warszawie, więc znalazł ostoję i siedzibę w Rudzie Śląskiej. Wreszcie utworzyła fundację „Dzieci Śląska”, pomagającą młodym Ślązakom kształcić się. To ta fundacje przeznaczyła znaczne pieniądze dla dzieci górników – ofiar katastrofy w
rudzkiej kopalni „Śląsk”.

O urodzie, inteligencji, humorze i dobroci Kayi Mireckiej-Ploss, o odebranych przez nią odznaczeniach, tytułach i doznanych dowodach wdzięczności, można by pisać nieomal bez końca. Ale mięliśmy opowiadać o książce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.