Facebook Google+ Twitter

Kayah dla W24 o koncercie na festiwalu "Warszawa Singera"

W ostatni dzień sierpnia na IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" wystąpi Kayah wraz z Transoriental Orchestra. Dlaczego będzie to nietypowy koncert, artystka opowiada w rozmowie z W24.

Kayah na koncercie w Milanówku. / Fot. Barbarka.plKamila Kruczyńska: Czy to prawda, że podczas piątkowego występu usłyszymy niecodzienne instrumenty przywiezione z różnych zakątków świata?
Kayah: Tak. Poza tradycyjnymi, takimi jak fortepian, perkusja czy bas, wykorzystujemy darbukę charakterystyczną dla orientalnej muzyki, kachon typowy dla flamenco, całą masę innych bębnów, santur, instrumenty strunowe jak ud czy saz, a także klarnety i flety. Dzięki nim uzyskamy oryginalne brzmienie, które najlepiej oddaje klimat muzyki żydowskiej, a ta powstawała przecież w bardzo wielu regionach świata.

Skoro muzyka żydowska, to czy piosenki będą śpiewane po hebrajsku lub w jidysz?
I tak, i tak, ale nie tylko. Wykonam także utwory w języku ladino, po arabsku, a nawet holendersku. No i oczywiście po polsku. Muszę przyznać, że to spore wyzwanie. Tekstów uczę się od dwóch miesięcy, a jeszcze nie wszystkie dobrze opanowałam (śmiech).

Jakie melodie usłyszymy?
Będzie i melancholijnie, i pod nóżkę - jak zawsze w muzyce żydowskiej. Po chwili zadumy jest czas na rubaszność i zabawę. Zaśpiewam m.in. poemat Abrahama ibn Ery o proroku Eliaszu, a także bardzo oryginalnie przerobioną pieśń "Hawa nagila". Są takie dwa utwory, których nie jestem w stanie wykonać od początku do końca, bo wzruszenie odbiera mi głos: to kolęda "Oj, maluśki, maluśki" i "Warszawo ma". Na zakończenie koncertu spróbuję zmierzyć się z tym drugim - może uda mi się nie rozpłakać...

Czego możemy spodziewać się na scenie po Transoriental Orchestra?
Samych najlepszych wrażeń! Wystarczy powiedzieć, że nad całością czuwa wybitny aranżer Atanas Valkov, a na scenie będą tacy utalentowani muzycy jak akordeonista, Marcin Wyrostek. To gwarancja uczty dla ucha. W programie mamy też skoczne i dynamiczne piosenki. Usłyszymy kompilację brzmień bałkańskich, perskich i słowiańskich okraszonych improwizacjami elektronicznymi i jazzowymi. To naprawdę interesujący projekt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.