Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30314 miejsce

Kayah i "Transoriental Orchestra" w Wytwórni

17 stycznia o godz. 20 Kayah zabierze gości Wytwórni w egzotyczną podróż. Płyta „Transoriental Orchestra” wyrosła z niezwykłego pomysłu.

 / Fot. materiał prasowyWszystko zaczęło się od wielkiej miłości Kayah do muzyki świata. Artystka od dawna planowała nagranie albumu właśnie w tej stylistyce. W decyzji pomogło jej zaproszenie na festiwal Warszawa Singera. To na nim po raz pierwszy wybrzmiały dźwięki, które później Kayah uwieczniła na nowym krążku.

W stworzeniu albumu pomógł jej Atanasa Valkov, kompozytor filmowy i producent muzyczny. Wspólnie wybrali wybitnych instrumentalistów oraz solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, którzy weszli ze sobą w muzyczny dialog.

W instrumentarium zespołu są m.in. cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki. Na płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie i - oczywiście - żydowskie.

Kayah śpiewa po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku. – Płytą „Transoriental Orchestra” wracam do muzyki etnicznej i nurtu World Music, w którym zawsze czułam się świetnie, a dzięki współpracy z Goranem Bregovicem, Cesarią Evorą i Verą Bilą osiągnęłam sukcesy – opowiada Kayah. - Tym razem korzystam ze wspaniałej spuścizny Żydów z całego świata.

Wokalistka podkreśla, że przez wybór piosenek chciała pokazać wędrówkę Żydów, a także wpływ, jaki obce kultury wywarły na ich twórczość.

- Na albumie znalazły się pieśni Żydów sefardyjskich i naszych rodzimych Aszkenazyjczyków. Stąd mnogość języków pojawiająca się na płycie – tłumaczy artystka. - Los jak zwykle pozwolił mi otoczyć się grupą fantastycznych muzyków, pasjonatów egzotycznych instrumentów, zapaleńców pochodzących z różnych stron świata.

Dla artystki nowa płyta jest spełnieniem marzeń. - Już nie mogę się doczekać koncertów ją promujących! – mówi. - Okazało się ,że pomysł muzycznego przekroju żydowskiej wędrówki jest bardzo nowatorski i łączy wiele narodów, grup etnicznych – zanacza. - Polecam tę płytę wszystkim, którzy uwielbiają podróżować, przynajmniej muzycznie, bo dzięki naszym dźwiękom, będą mogli to czynić, nie wysiadając z fotela i nie zdejmując kapci.

Kayah, Transoriental Orchestra wystąpią w składzie:
- Jan Smoczyński / piano, klawisze
- gościnnie - Atanas Valkov / klawisze
- Iwonka Zasuwa / wokal
- Marta Zalewska / bas, kontrabas
- Patrycja Napierała / instrumenty perkusyjne
- gościnnie - Marcin Wyrostek / akordeon
- Mateusz Adamczyk / skrzypce
- Jahiar Azim Irani /cymbały, santur, wokal
- Jakub Niedoborek / gitary, oud, saz, lutnie
- Włodzimierz Antoniw / klarnet, klawisze, elektronika
- Sebastian Wieladek / lira korbowa, flety perskie, dudy perskie


Organizator: Wytwórnia

Bilety (miejsca siedzące nienumerowane):
- 100 zł z kartą klubu Wytwórnia lub kartą rabatową Młodzi w Łodzi,
- 110 zł - bez karty

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.