Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6700 miejsce

Każda podróż ma smak chleba

Produkt tak powszedni jak chleb, niby nic niezwykłego - jemy go codziennie nie zastanawiając się nad nim zbyt długo. A może warto?

Wypiek chleba shoti na Kaukazie / Fot. Anna Janicka-GalantChleb, będący podstawowym pożywieniem w każdej kulturze, jest synonimem dobrobytu i gościnności. W wielu społeczeństwach witanie chlebem lub łamanie się nim jest symbolem przymierza z tymi, którzy nas odwiedzają. "Oby zawsze był dostatek chleba na Twoim stole", oby ci nigdy go nie brakło. Przekazy religijne i ludowe przestrzegają przed wyrzucaniem chleba, apelują o obchodzenie się z nim z najwyższym szacunkiem. Wyrzucanie chleba uchodziło kiedyś za grzech i świadczyło o braku wychowania. Teraz skala wyrzucanego codziennie pieczywa budzi przerażenie. W niektórych krajach dotyczy to przeszło połowy codziennego wypieku chleba...

Wypiek chleba shoti na Kaukazie / Fot. Anna Janicka-GalantZ domu rodzinnego wyniosłam przekaz o świętości chleba i jego znaczeniu nie tylko jako produktu spożywczego. Podczas wielu podróży z niejednego pieca chleb jadłam, jak mawia stare porzekadło. Niestety, nie każdy chleb przypominał smakiem swój pierwowzór. Najgorsze doświadczenia spotkały mnie w tzw. cywilizowanych krajach Europy, a najlepsze w dzikich zakątkach Kaukazu, gdzie sama mogłam uczestniczyć w procesie formowania i wypiekania bochenków.

W Europie Zachodniej, a od czasu pojawienia się wielkich sieci marketów także i w Europie Środkowej oraz Wschodniej, chleb przestał smakować jak chleb. Czy razem z bogaceniem się społeczeństwa i rozwojem nauki straciliśmy rozsądek i zdrowy apetyt? Zdrowy smak, który umożliwiał naszym przodkom odróżnianie tego co dobre i pożywne od zepsutego i bezwartościowego, w społeczeństwach zindustrializowanych stał się przeżytkiem. Jak inaczej wytłumaczyć "trucie się" żywnością wysoko przetworzoną oraz naszpikowaną konserwantami i polepszaczami jak ciasto rodzynkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Mówi się czasem, że chleb spowszedniał. Prawda jest jednak taka, że był on zawsze obecny w każdym dniu. Najgorsze, że nie zawsze dobry. Zbyt wiele przejmujemy obcych, niezdrowych przekąsek i napojów. Robert wie coś o piecach chlebowych, a Remek słusznie zauważył zły wpływ ulepszaczy. Chleb otrzymywany technologią tradycyjną, na zakwasie zawsze będzie naj!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł, chleb chyba każdy z nas je codziennie, niestety dzięki tym ulepszaczom wychodzi często "karykatura" chleba;/ Oczywiście dorzucam od siebie 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo się cieszę z tego artykułu. Niestety miałkość chleba to miałkość życia. I takim się ono staje rzeczywiście. Chleb i życie przestają być święte. Chleb (lub taż ziarno zbóż) służy do palenia w piecach w celu uzyskania ciepłej wody. Czasami się cieszę, że moja Babcia nie doczekała tych czasów.
Różnego rodzaju lobby wskazują całym społeczeństwom nowe drogi do szczęścia. Prawo zakazuje wędzenia w dymie i nakazuje używanie określonych technologii w produkcji żywności. Chleba również.
Mam nadzieję wybudować prawdziwy piec chlebowy, bo pamiętam jeszcze smak chleba z takiego pieca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj nikt nie szanuje chleba, ile go możemy znaleźć na śmietniku. Tym wyrzuconym chlebem można by nakarmić wielu głodnych na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedyne lanie, jakie dosłałam w dzieciństwie od ojca było spowodowane tym, że skórkę od chleba wrzuciłam pod łóżko. Tę nauczkę, by chleb szanować, zapamiętałam na całe życie. Ale to był inny chleb i zupełnie inne czasy i inne obyczaje. Pozdrawiam Aniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł
Osobiście twierdzę, że na chleb powinniśmy zwracać szczególną uwagę, ponieważ spożywamy go prawie codziennie.
Dobre pieczywo ma na prawdę swój smak i jeżeli ktoś lubi jajecznicę z czerwstwym razowcem to będzie wiedział o co mi chodzi :] Nawet w Warszawie, jeżeli poszukać, da się znaleźć piekarnie robiące stosunkowo niedrogie i dobre pieczywo.
Ciekawa rzecz z tym pogarszaniem jakości żywności w bogatych społeczeństwach. To także przydałoby się opisać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.