Facebook Google+ Twitter

Każda ulica ma swoją historię. A jaką ma Twoja ?

Często nie znamy historii naszego miasta, jeszcze częściej legend o swoim mieście. Tym bardziej nie znamy patronów większości naszych ulic, skąd wzięła się nazwa naszej ulicy, np: Szeroka, Widok, Wiszesława.

Ul Wiszesława (Chyba od Zawiszy Czarnego) na Golęcinie w Szczecinie / Fot. Wincenty SadowskiPamiętam, jak na antenie państwowej telewizji były nadawane reportaże z terenu, w których redaktorzy zadawali przechodniom zgoła proste pytania.

Przykładowo - ekipa telewizyjna znajdowała się w danym mieście na ul. Kopernika i redaktorzy pytali przechodniów, czy wiedzą kim był jej patron. Najczęstszą odpowiedzią było stwierdzenie - „ja nietutejszy”. Mogła ona świadczyć albo o braku chęci do wypowiedzenia się przed kamerą, albo o tym, że mało kto zna takie, teoetycznie ciekawe informacje.

Sam, pisząc o szczecińskich ulicach, dochodziłem do wniosku, jak nazwa ulicy może być myląca. Nazwa ul. Chmielewskiego kojarzyła mi się zawsze z chmielem, browarem. Nie wiedziałem, że jej patronem jest Zygmunt Chmielewski. Od razu widać, że konieczna byłaby jakaś tablica informacyjna, najlepiej zamontowana gdzieś na środku długości ulicy, która przybliżałaby metrykę patrona ulicy.

Oczywiście byłby to tylko jeden ze sposobów uczczenia patrona. Użytkownicy - proponuję Wam, żebyście zapytali, jak uczcić takie ulice jak np.: Cedrowa, (np. przez posadzenie cedrów na tej ulicy), Zamknięta (np.: poprzez postawienie z obu stron ulicy imitacji płotu i bramy).

Kiedyś napisałem artykuł artykuł w Moje Miasto Szczecin. Tego typu akcja byłaby zapewne dobrym przyczynkiem do tworzenia miejskich tradycji. Stąd już tylko jeden krok do realizacji następnego postulatu zawartego w artykule „laleczki”: "A może i u nas imieniny ulicy”.

Pamiętajmy, że mogłaby to być jedna z głównych atrakcji przy naszej ulicy. Owe sposoby uczczenia patrona naszej ulicy moglibyśmy opisać artykułach w serwisie Wiadomości24.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Chciałbym przypomnieć mój artykuł z 2010-12-06, modyfikowany w dniu dzisiejszym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto ma pomysł na uczczenie patrona ulicy Akurat. To niezłe wezwanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to mamy problem ponieważ moja uliczka nosi dumną nazwę "Akurat"! Mogę się domyślać, iż w związku z kilkukrotną zmianą nazwy ulicy z powodu powtarzającej się nazwy w innej części Warszawy (polski bałagan + przyłączanie kolejnych miejscowości do miasta po wojnie) wreszcie uznano za akuratną nazwę "Akurat":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwszych poprawkach oryginalny tekst wyglądał trochę inaczej:

Konkurs dla użytkowników Wiadomości24: Uczcijmy patronów naszych ulic

Często nie znamy historii naszego miasta, jeszcze częściej legend o swoim mieście. Tym bardziej nie znamy patronów większości naszych ulic, skąd wzięła się nazwa naszej ulicy, np: Szeroka, Widok, Wiszesława.

Pamiętam, jak na antenie państwowej telewizji puszczano reportaże z terenu, w których redaktorzy zadawali przechodniom wydaje się proste pytania. Na przykład ekipa telewizyjna znajdowała się w danym mieście na ul. Kopernika i redaktorzy pytali przechodniów, czy wiedzą kim był jej patron. Najczęściej odpowiedź brzmiała „ja nietutejszy”, nie najlepiej świadcząca o wiadomościach naszych obywateli.

Sam, pisząc o szczecińskich ulicach, dochodziłem do wniosku jak nazwa ulicy może być myląca. Nazwa ul. Chmielewskiego kojarzyła mi się zawsze z chmielem, browarem. Nie wiedziałem, że jej patronem jest Zygmunt Chmielewski. Od razu widać, że konieczna byłaby jakaś tablica informacyjna, najlepiej zamontowana gdzieś na środku długości ulicy, która przybliżałaby patrona ulicy.

Oczywiście to byłby jeden ze sposobów uczczenia patrona, ale właśnie wymyślny sposób uczczenia patrona ulicy byłby tematem konkursu dla użytkowników link Zapytacie a jak uczcić takie ulice jak np.: Cedrowa, np. przez posadzenie cedrów na tej ulicy, Zamknięta np. poprzez postawienie z obu stron ulicy imitacji płotu i bramy. Ale nie będę więcej podpowiadał, bo właśnie sposób uczczenia patrona ma być przedmiotem konkursu użytkowników link

Kiedyś napisałem artykuł „Jeżeli nie mamy w Szczecinie polskich tradycji,
musimy je wypracować i stworzyć” http://www.mmszczecin.pl/22763/2009/2/11/jezeli-nie-mamy-w-szczecinie-polskich-tradycji-musimy-je-wypracowac-i-stworzyc?category=news&districtChanged=true, a ta akcja była by dobrym przyczynkiem do tworzenia takich tradycji. Stąd już tylko jeden krok do realizacji następnego postulatu zawartego w artykule „laleczki”: "A może i u nas Imieniny ulicy”.

No ale wracajmy do tematu przewodniego, aby chciało się nam wymyślać i realizować ciekawe i wymyślne sposoby uczczenia patrona ulicy (przy współudziale Rad Osiedla) warto by tą akcję zorganizować w formie jakiegoś konkursu może właśnie dla użytkowników link Sposób uczenia patrona ulicy, mógłby wpłynąć na atrakcyjność naszej ulicy, szczególnie moglibyśmy zaprezentować go odwiedzającym nas gościom. A wymyślne sposoby uczczenia patronów naszej ulicy, oczywiście opisalibyśmy w naszych artykułach w wiadomosciach24.pl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.