Facebook Google+ Twitter

Każdy lekarz powinien rozpoznać nowotwór

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-03 15:00

Ministerstwo zdrowia chce, by każdy młody lekarz, niezależnie od specjalizacji, musiał wykazać się podstawową wiedzą na temat rozpoznawania chorób nowotworowych.

Egzamin z onkologii mógłby już w przyszłym roku zastąpić kontrowersyjny Lekarski Egzamin Państwowy.

Nowotwory to drugi najpoważniejszy zabójca Polaków. Tymczasem na polskich uczelniach medycznych nie ma jednolitego programu nauki onkologii, a młodzi lekarze często mają na temat raka znikomą wiedzę. Efekt jest taki, że w europejskich statystykach wypadamy fatalnie, bo z powodu zbyt późnego wykrycia choroby wiele osób nie można już wyleczyć.

- Zakładamy zlikwidowanie Lekarskiego Egzaminu Państwowego od przyszłego roku, ale w jego miejsce chcemy zaproponować egzamin z onkologii i zdrowia publicznego. Wczesne wykrywanie nowotworów jest naszym priorytetem, a łącznie z odpowiednim zapoznaniem pacjentów z profilaktyką jest kluczem do sukcesu - powiedział wczoraj na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Podobnego zdania jest minister Zbigniew Religa.

- Musimy przygotować jeden podręcznik onkologii dla wszystkich studentów medycyny, w którym znajdzie się podstawowa wiedza na temat chorób nowotworowych - twierdzi prof. Religa.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • a k
  • 22.07.2007 04:07

haha! bardzo wzruszające plany.
lekarz na rejonie umie przeważnie przepisywać Duomox / Amoksiklav na zwykłe przeziębienie albo stwarzać problemy gdy chce się skierowanie na jakieś droższe badanie !
O czym Wy ludzie tu mówicie??!!
Lekarz rodzinny i rozpoznanie nowotworu??!!
Ha!ha!ha!
Dla mnie to jak wyprawa na Marsa helikopterem.
Po ostatniej wizycie u pani doktor na rejonie, która nie wiedziała co to jest EBV albo bąblowiec, zrezygnowałam z wizyt u szarlatanów.
Haha! Lekarz rodzinny i rozpoznanie nowotworu!
Zejdzie na Ziemie Kochani..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł bardzo dobry. Pamiętajmy jednak o tym, że wykrywanie nowotworów w warunkach gabinetu lekarza rodzinnego to jak oglądanie świata z perspektywy okna swego mieszkania. Widać dobrze tylko to w zasięgu wzroku. Faktem jest że wywiad rodzinny, badania krwi mogą powiedzieć wiele, ale nie wszystko. Jeśli lekarz rodzinny nie będzie miał szybkiego wsparcia w najbliższej klinice onkologicznej, to nie będzie możliwe dokładne przebadanie pacjenta, a co za tym idzie - celowana terapia. Skutek: pacjent umrze na raka a winny będzie twój lekarz rodzinny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.