Facebook Google+ Twitter

Każdy z nas może byc Hubalem!

29 kwietnia, minęła 72. rocznica śmierci majora Henryka Dobrzańskiego - Hubala. Ten nieprzejednany żołnierz polski, mimo swojej bohaterskiej śmierci żyje nadal. Żyją wspomnienia, żyje legenda, żyje pamięć i jego przesłanie.

Major Dobrzański nie zaakceptował klęski kampanii wrześniowej i nie przyjął upokorzenia niewoli i nazistowskiej okupacji. Postanowił walczyć dalej, chociaż ze strategicznego punktu widzenia, jego walka wydawać się mogła bezsensowna. Czy była to naprawdę walka z góry skazana na niepowodzenie?

Walka Majora Hubala i jego żołnierzy nie była tylko militarna. Nie o wielkie wojskowe sukcesy tutaj chodziło! Tak naprawdę, Major Hubal walczył, żeby wszystkim powiedzieć, żeby pokazać światu, że "Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy". Klęska kampanii wrześniowej nie mogla oznaczać i nie oznaczała końca polskiej państwowości i niepodległości. W sercach Polaków, chociaż już wówczas żyjących pod okupacją niemiecką, Polska żyła nadal, skoro żołnierz w polskim mundurze nie złożył broni, prowadził walkę i odnosił sukcesy.

Często mówi się, że major Hubal był ostatnim polskim żołnierzem, walczącym w mundurze z okupantem, a ja myślę, że tak naprawdę był pierwszym żołnierzem po polskiej klęsce we wrześniu 1939, który rozpoczął walkę o utraconą wolność i niepodległość, która trwała de facto do 1990 roku i która zakończyła się największym polskim sukcesem, czyli odzyskaniem przez Polskę wolności i suwerenności. Major Hubal stal się symbolem dla wszystkich Polaków, uosobieniem zawsze niepodległej i nieśmiertelnej Polski, wolnej od wszelkich tyranii.

Dzisiaj po Hubalu została nam tylko pamięć, legenda i mit. Natomiast, należy do tego mitu się odnieść, gdyż jak każdy mit, ten również nie do końca oddaje prawdziwą istotę postaci Hubala. Wydaje mi się, że błąd tkwi w interpretacji legendy i mitu, zarówno Hubala, jak wszystkich bohaterów i historycznych postaci naszej historii. Bardzo często wydaje nam się, że Hubal i jemu podobni byli nadludźmi, skoro było ich stać na tak wiele bohaterskich czynów. Hubal nie był nadludzki, był po prostu normalnym człowiekiem.

Hubal to żołnierz kochający swoja ojczyznę i jej obywateli. Hubal to oficer, który przysięgał służyć ojczyzny, chronić jej niepodległość i granice. To właśnie uczynił, mając pełną świadomość, że z punktu widzenia militarnego, jego sytuacja jest beznadziejna. Z punktu widzenia logicznego, jego sytuacja również mogła się wydawać trudna, wręcz tragiczna. Ale Hubal po prostu był wierny temu, co kochał, czemu służył i czego bronił czyli Rzeczypospolitej Polskiej. W sytuacji dla siebie skomplikowanej, postanowił powiedzieć "nie". Kiedy należało dokonać wyboru, on wybrał służbę, honor, walkę i zasady, którym pozostał wierny aż do śmierci. Od tego momentu, stal się Hubalem!

Na szczęście dzisiaj już nie musimy prowadzić żadnych działań militarnych w obronie naszej niepodległości i granic, bo żaden sąsiad nam nie zagraża. Ale to nie oznacza, że nie mamy obowiązku służyć swojej ojczyźnie. To nie oznacza, że nie mamy obowiązku dbać o nasz wspólny polski dom. To nie oznacza, że dzisiaj, Najjaśniejsza Rzeczpospolita już nas nie potrzebuje. To nie oznacza, ze dzisiaj nie musimy dokonywać trudnych, czasami dramatycznych wyborów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ŁK
  • ŁK
  • 04.05.2012 12:21

72. rocznica śmierci majora Hubala minęła 30 kwietnia. Proszę nie sugerować się uroczystościami organizowanymi często w różnych terminach tylko zerknąć do życiorysu majora Dobrzańskiego. Redakcja strony www.majorhubal.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.