Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7913 miejsce

Kazik & Kwartet ProForma, "Wiwisekcja". Recenzja płyty

Poziom wykonania utworów, które usłyszymy na płycie Kazika i Kwartetu ProForma dowodzi, że "Wiwisekcja" nie jest jednorazowym pomysłem, ale zamierzonym efektem popartym pracą na próbach.

 / Fot. materiały prasoweOprócz wszystkich swoich przewag Kazik okazuje się artystą dowcipnym. Na okładce nowej płyty "Wiwisekcja" zażartował z rembrandtowskiego obrazu "Lekcja anatomii doktora Tulpa" z 1962 r. Tak udatnie, że sam położył się na miejscu sportretowanego nieboszczyka.

W 24 utworach "Wiwisekcji" również doszukać się można elementów poczucia humoru. Nie bez powodu - album zawiera m.in. utwory z najpopularniejszych płyt w dyskografii Kazika. Mowa tu przede wszystkim o utworach z solowych płyt artysty, piosenkach Stanisława Staszewskiego, czyli ojca Kazika, jak również o innych z twórczości zespołu KULT, których zespół nie wykonuje zazwyczaj na koncertach.

Zwłaszcza piosenki z szuflady Silnej Grupy Pod Wezwaniem dają całości posmak humorystyczny. "Wiwisekcja zawiera też głośny singiel "Kalifat", który promował album w stacjach radiowych, a także piosenki Nicka Cave'a, Toma Waitsa, Kurta Weilla i projektu Yugoton w zupełnie nowych interpretacjach. Kazikowi towarzyszy kwartet ProForma, jedyny taki na świecie, bo czasem... pięcioosobowy. ProForma ma w repertuarze własne opracowania utworów Jacka Kaczmarskiego, tria Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński oraz wszystkich piosenek Stanisława Staszewskiego.

Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje, w których oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon i różne instrumenty perkusyjne oraz od 2012 r. perkusja. "Utwór »Kalifat« napisałem dokładnie dwa dni przed tym zamachem. A nagrałem jeden dzień przed. Koledzy z kwartetu ProForma świadkami. Do napisania tej piosenki skłoniła mnie ubiegłoroczna wizyta w Londynie i Dublinie. Pojechałem tam jesienią i zobaczyłem rozkład zachodniej cywilizacji. Zobaczyłem, jak bawi się młodzież w pewnych kwartałach tych miast. Niemalże dzieci, które marzą, żeby gromadnie nawalić się narkotykami, upić się czy uprawiać wulgarny i szybki seks. Wiele w życiu widziałem, a nawet dla mnie była to szokująca sytuacja" - mówił Kazik w rozmowie z Bartkiem Przybyszewskim i daje to wgląd w motywy powstania "Wiwisekcji".

Poziom wykonania utworów, zarówno instrumentalny, jak i wokalny, dowodzi, że "Wiwisekcja" nie jest jednorazowym pomysłem, ale zamierzonym efektem popartym pracą na próbach. Świetnie wypadły takie kawałki jak rzadko wykonywany na żywo "Komandor Tarkin" czy wspomniane piosenki z repertuaru Toma Waitsa. Nieźle też brzmi "Biały dwór". Kazik & Kwartet ProForma, "Wiwisekcja", 2 CD, S.P. Records, Warszawa 2014, cena 37,99 zł

Lucjan Strzyga (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.