Facebook Google+ Twitter

Kazik opowiada o nowej płycie Kultu i cynicznych politykach

Kazik Staszewski okazał się być niebywale rozmowny dla Katarzyny Nowickiej i Pauliny Sochy-Jakubowskiej. Wywiad zaprezentowany przez TVP.INFO zdradza o czym śpiewa Kazik na nowej płycie Kultu, która pojawi się 13 maja na sklepowych półkach.

Rozmowa z Kazikiem Staszewskim jaką przedstawia TVP.INFO to świetny zadatek na wywiad-rzekę. Artysta odpowiadał na pytania Katarzyny Nowickiej i Pauliny Sochy-Jakubowskiej. Wywiad nosi tytuł "Chcę grać do śmierci".

...Czy wiesz, na co nam przyszło?
Żeby winę taką waszą wymyśleć?...


W fakt, że jest podwójnym dziadkiem trochę trudno w pierwszej chwili uwierzyć. Człowiek, który wyrażając się poprzez swoją sztukę uchodzi za multitożsamościową osobowość polskiego poletka szeroko rozumianej muzyki rockowej jest zarazem indywidualnością i twarzą kojarzoną bezbłędnie. Co paradoksalne, wydaje się, że wszystko się zmienia, tylko Kazik pozostaje od zawsze taki sam i na dodatek opowiada o tych zachodzących przemianach jako uważny obserwator. Tak więc, podwójny dziadek nadal sprawia dobre wrażenie młodziana eksplodującego buntem.

Zapytany o nową płytę Kultu, która ma ukazać się 13 maja, przyznaje, że zaczyna gubić rachubę: "Szczerze mówiąc Kazik Staszewski - występ gościnny w zespole Zuch Kozieł (reaktywacja zespołu po 22 latach na jeden koncert w składzie: Piotr Łojek, Mirosław Jędras, Kuba Sienkiewicz) w czasie Zacieralii 2009. wikipedia/CC3.0 / Fot. Aotearoaczęsto mam z tym kłopoty. Wydaje mi się, że "Prosto" to siedemnasta, albo szesnasta płyta samego Kultu. (...) Na zliczenie tego musiałbym poświęcić kilkanaście minut." Tytuł płyty zaproponował puzonista, Jarek Ważny. Oddaje to poniekąd proste, wręcz oszczędne granie jak charakteryzuje styl w jakim pozostaje nowy krążek: "Prosto", bo idziemy prosto, to pęknięcie, w którym nasz kraj się coraz bardziej pogrąża nas nie dotyczy." Płyta pojawia się po czterech latach od poprzedniego wydawnictwa. Singel pt. "Układ zamknięty" pozwala myśleć o oczekiwanej płycie jako o kolejnym przykładzie solidnego muzycznego rzemiosła, które Kult rozwija od ponad 30 lat.

Lista utworów płyty "Prosto":

1. Teide
2. Układ zamknięty
3. Twoje słowo jest prawdą
4. Dzisiaj jest mojej córki wesele
5. Prosto
6. Dobrze być dziadkiem
7. Dlaczego tak tu nie jest
8. Bomba na parlament
9. Mój mąż
10. Moja myszko
11. Zabiłem ministra finansów
12. Nie chcę grać w reprezentacji
13. Modlitwa moja
14. Największa armia świata wzywa cię
15. Opowiadam się za miłością
16. Życie jest piękne"Bomba na parlament" to jest dosłowny cytat z jakiejś gazety. To nie jest wzywanie do wysadzenia parlamentu w powietrze, a zeznanie jakiegoś funkcjonariusza ABW" - Kazik przybliża tematykę jaka składa się na "Prosto". Omawiany utwór wyraża wątpliwość co do sprawy Brunona K, który został zatrzymany jako człowiek zamierzający wysadzić Sejm w powietrze. W piosence "Zabiłem ministra finansów" pojawia się tytułowy bohater, "który ciągle wyciąga łapy po moje pieniądze, literalnie włamał się do mojego domu i chciał jeszcze coś zabierać, a ja go zastrzeliłem w samoobronie". "Życie jest piękne" to odautorska refleksja Kazika jaka przychodzi z wiekiem.

...To jest jakaś ponura farsa
Myślisz, że twoja wolność narasta?...


Kazik czuje się rozczarowany Korwinem-Mikke. Przypomniał propozycję złożoną przez polityka: "Zrobimy tak, pan wejdziesz z pierwszego miejsca, potem pan zrezygnuje i wejdzie kolejny, ten co był za panem". Cynizm Korwina-Mikke zapadł głębiej w pamięć kiedy odniósł się do Igrzysk Paraolimpijskich z określeniem "zawodów w szachach dla debili". Rozczarowania jakie niesie z sobą polityka to pewien element składający się na bagaż osobistych doświadczeń Kazika. Płaci zatem podatki ale na wybory nie chodzi: "Zwłaszcza, gdy nie ma na horyzoncie nikogo, komu można zaufać, kto miałby jakąś wizję państwa." On postrzega Polaków jako naród podzielony pomiędzy PO, a PiS czyli "między mafią a sektą". Nie chce być zmuszany do opowiadania się za jednym lub drugim. Dobre zdanie podtrzymuje o Lechu Kaczyńskim, którego uważa za najlepszego prezydenta po 1989r. W porównaniu do Bronisława Komorowskiego pozostał bezkonkurencyjny. Obecny prezydent "to taki nasz Bronek. Raz ma wąsy, raz nie ma (...) niekoniecznie nadaje się do stania na czele 40-milionowego państwa. Przyznam, że żałowałem, gdy na konwencji, która wybierała kandydata PO na prezydenta, odpadł Radek Sikorski".

...To jest moja propozycja
Poniesiesz karę, nawet jak się nie przyznasz...


Kwestie par homoseksualnych powinny znaleźć swoje właściwe uregulowanie prawne, gdyż brak unormowań stwarza jedynie możliwość zaistnienia próżni prawnej. Sporną rzeczą jest adopcja dzieci przez homoseksualistów. Są to problemy, których nie umieliśmy dostrzec wcześniej we właściwy sposób. Zwrócił przy tym uwagę na lekkomyślne i kontrowersyjne wypowiedzi Lecha Wałęsy, który radził sadzać homoseksualistów w ostatnich ławach. Kazik jest przeciwnego zdania: "Sam niech siada z tyłu!" Czyżby historia zatoczyła koło i powróciła kwestia "100 milionów" w nowej odsłonie?


...To jest propozycja moja
Na pewno nieraz przed tobą postoję!...


Przed trzydziestką Kazik myślał, że osiąga wiek, który jest pewną granicą i chciał skończyć z graniem. Jednakże zajęcie polegające na remontowaniu domów nie było satysfakcjonujące. Stwierdził, że jednak pozostanie wierny muzyce, aż do śmierci. Tym bardziej kiedy kardiolog zapewnił go, że ma serce niczym 25-letni młodzieniec. Czuje się młodo i odnajduje się bez problemu wśród ludzi młodych, chociaż kiedyś bariery wiekowe były dla niego nie do pokonania. Ciekawe jest przy tym na ile wizerunek zdrowego ducha w zdrowym ciele pozwala Kazikowi trafiać z przesłaniem o legalizacji narkotyków. Czy jego osoba jest postrzegana we właściwy sposób czy przeważa przeważa przeświadczenie, że jest kolesiem, który zachęca, pozwala żeby brać? Swego czasu Kazik Kazik w czasie podpisywania książki "Niepiosenki" w warszawskim Empiku 20 maja 2008. wikipedia/CC3.0 / Fot. Aotearoa wyrażał nawet słowa poparcia dla Ruchu Palikota w kwestii działań mających na celu legalizację marihuany ale z dystansem odnosił się do intencji założyciela owej partii. Silna jest jego wiara w zdolność człowieczą do właściwego wyboru kiedy mówi, że wszystkie narkotyki powinny zostać zalegalizowane, a ludzie mogliby decydować czy "chcą się truć czy nie" o czym donosiło Wprost.

w materiale cytowano fragmenty utworu pt. "Układ zamknięty" z płyty "Prosto" zespołu Kult


article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.