Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23588 miejsce

Kazimierz Kutz kończy 80 lat!

Dzisiaj 80. urodziny obchodzi Ślązak Kazimierz Kutz. Polski reżyser filmowy i teatralny, senator oraz poseł. Laureat wielu nagród i odznaczeń. Życzymy wszystkiego najlepszego!

 / Fot. PAP Andrzej RybczyńskiKazimierz Julian Kutz (pierwotnie nazwisko brzmiało Kuc) urodził się 16 lutego 1929 roku w Katowicach-Szopienicach. Od 2007 roku jest posłem niezależnym. Kandydował z listy Platformy Obywatelskiej do VI kadencji Sejmu RP z okręgu katowickiego, wcześniej był senatorem kandydując z tej samej opcji politycznej. Nie jest członkiem żądnej partii politycznej.

Ukończył studia na PWSF w Łodzi. Swoją przygodę z reżyserią rozpoczął jako asystent Andrzeja Wajdy przy realizacji filmu pt. „Pokolenia”. Debiutował w 1959 roku filmem „Waleczny Krzyż”. Zrealizował ponad dwadzieścia filmów fabularnych. I chociaż nie mieszka na Śląsku, charakteryzuje go głębokie przywiązanie do tej części Polski. Troszczy się o los i wyższą świadomość obywatelską Ślązaków. Jego przywiązanie do Śląska potwierdza sześć autorskich fabularnych programów o Górnym Śląsku. Za swoje filmy został uhonorowany wieloma nagrodami. Za obraz „Paciorek jednego różańca” otrzymał Grand Prix Festiwalu polskich Filmów Fabularnych w 1980 roku, po raz kolejny otrzymał Grand Prix w 1994 roku za film „Zawrócony”.

W 1976 roku zajmował stanowisko kierownicze głównego reżysera TVP Katowice. Po nakręceniu filmu „Linia” otrzymał za zasługi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Przewodniczy Społecznemu Komitetowi Budowy Muzeum Śląskiego, jest też patronem Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", Festiwalu Filmów Kultowych oraz Kongresu Kultury na Górnym Śląsku. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz ZAIKS. Jest jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.

Za swoja działalność artystyczną dostał ponad 27 nagród na festiwalach krajowych oraz Międzynarodowych.
W plebiscycie „Gazety Wyborczej” na najwybitniejszego „Ślązaka XX Wieku” zajął pierwsze miejsce. Otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego w 1997 roku. Jest jednym z pomysłodawców konkursu gwary śląskiej pod tytułem „Po naszymy, czyli po Śląsku”, wspiera swoim autorytetem i działalnością Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. W 1996 roku dostał nagrodę Hanysa przyznawaną przez kabaret Rak, osobom wyróżniającym się twórczością i osobowością. W 2002 roku został uhonorowany Platynowym laurem Kompetencji i umiejętności jako wybitny Ślązak.

Panu Kazimierzowi w dniu 80. urodzin życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego zdrowia, i wszelkiej pomyślności na dalsze lata życia i kariery zawodowej.

Źródła: kazimierzkutz.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nienawidzę gościa i nie szanuję. Kiedyś robił dobre filmy. Teraz na starość gada takie głupoty, że żal. Wielki Ślązak a raczej Ślązakowiec, który mieszka w Warszawie, człowiek, który przekonał środowisko GW do poparcia autonomii Śląska, co widać po artykułach w wyborczej katowickiej. Krótko mówiąc szkodnik choć nieudolny (wystarczy posłuchać co mówi w tv). Nie wiem czy Polacy powinni go lubić za to co robi polskiemu Śląskowi. Nic mu nie życzę. I tak jestem dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.