Facebook Google+ Twitter

Kazimierz Kutz pożegnał się z Platformą Obywatelską

Popularny na Górnym Śląsku polityk i reżyser, Kazimierz Kutz opuścił dziś klub parlamentarny PO. Najstarszy polski poseł zamierza od teraz popierać Janusza Palikota, choć nie wstąpi do tworzonego przez niego ugrupowania.

Kazimierz Kutz / Fot. Wikimedia CommonsBezpartyjny poseł wybrany z listy Platformy Obywatelskiej, Kazimierz Kutz, złożył wniosek do władz klubu parlamentarnego PO, w którym napisał, że rezygnuje z członkostwa w tym klubie. Polityk twierdzi, że jest już zmęczony i rozczarowany faktem nieuwzględniania przez partię jego postulatów związanych z Górnym Śląskiem, z którego pochodzi i z którym jest silnie związany.

- Moja misja się skończyła, a Platformie nie jestem już potrzebny - mówi krótko dla Wiadomości24.pl Kazimierz Kutz, który od tej chwili będzie posłem niezależnym.

Kazimierz Kutz to jedyny polityk związany z PO, który tydzień temu wsparł swoją obecnością Janusza Palikota podczas wielkiego mitingu w sali kongresowej. Ale Kutz nie zamierza wstępować do nowo tworzonej partii "Nowoczesna Polska", choć zapewnia, że będzie ją popierał. Być może nawet wystartuje z list tego ugrupowania w przyszłorocznych wyborach do sejmu.

Popularny na Śląsku, ale wzbudzający tam też skrajne emocje, polityk i reżyser urodził się w roku 1929 w Szopienicach (obecnie dzielnica Katowic). Jest autorem wielu filmów telewizyjnych i kinowych, m.in. komedii Pułkownik Kwiatkowski i Zawrócony oraz fabularnej opowieści o wydarzeniach w kopalni "Wujek" w czasie stanu wojennego Śmierć jak kromka chleba. Stworzył też tzw. tryptyk śląski - filmy pokazujące życie Ślązaków w XX wieku: Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca.

Od początku lat 90. Kutz zajmuje się też działalnością polityczną. Dwukrotnie wybrany został senatorem. Pełnił funkcję wicemarszałka izby wyższej parlamentu w latach 1997 - 2001. W roku 2007 stanął na czele listy wyborczej Platformy Obywatelskiej w Katowicach i został wybrany do Sejmu. Aktualnie jest najstarszym wiekiem politykiem zasiadającym w ławach poselskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

myNaród
  • myNaród
  • 13.10.2010 21:48

SAMO WYJŚCIE TO WŁAŚCIWY KROK. zobaczymy co dalej. czy na starość zmądrzał

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelnik
  • czytelnik
  • 10.10.2010 08:59

Schlesier, no no ciekawe poglądy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Schlesier
  • Schlesier
  • 09.10.2010 10:28

Kazimierz Kutz jest silny swą śląską tożsamościa i serdecznym mysleniem o swej Heimat, a Polska do niczego Mu nie jest potrzebna.
W Polsce jedynie żyje, a Górny Śląsk posiada!
Niedawno rozpadła się Czechosłowacja, usamodzielniło się Kosowo, może po prostu teraz rozchodzą się drogi Polski i Śląska, podobnie jak Tuska i Kutza?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
  • werol
  • 09.10.2010 00:17

Nie wiem jakie są ogólne nastroje na Śląsku,ale musi być coś na rzeczy,skoro pan Kutz mówi otwartym tekstem o swoich niespełnionych nadziejach w PO.Czyżby zaczynały dochodzić do głosu nastroje lokalnego nacjonalizmu i przejawy separatyzmu?W naszych warunkach brzmi to trochę nierealnie,ale może czas zrewidować poglądy co do rzeczywistej tożsamości i dążeń niektórych polityków oraz wyborców,których oni reprezentują.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 08.10.2010 21:30

Kutz ,Wajda Norman Davies tzw. autorytety mają firmować określoną wizje panstwa stworzoną przez twórców III RP ,czyli Michnika ,Geremka ,Mazowieckiego itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie pewnie ma Pan rację. Ale proszę ją przedstawić. Może faktycznie znam tylko rewers a awersu nie widziałem na oczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twórczość Kazimierza Kutza dla śląska sie przysłużyła kto tu mieszka i żyje to rozumie reszta nie wie co i jak ale swoje powie niewiedza i brak zrozumienia dla tego człowieka jest duża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo, historia zna wiele takich przykładów-któż lepiej niż Pani ich nie zna:). Do dzisiaj psychologia nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytanie;........dlaczego?.......z jakiego powodu? Duzi rozmieniają i stają się małymi. Po wielu latach, historia oddaje im cześć, puszczając w niebyt słabość chwili. Chwilowe żądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, wspaniałe życiorysy, wspaniała twórczość i potem RUBIKON.... Po co? Panie Irku, trzykrotnie przeczytałam "Boże igrzysko" N. Daviesa, a teraz nie mogę nawet myśleć o autorze a książkę schowałam głęboko na półce. I nie tylko ja tak reaguje. To samo było z Kutzem. Wielki Kutz stał się małym człowieczkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I PYTANIE! Dokładnie tak. Nie rozumiem, jakaś pomroczność? Jeżeli Norman Davies potrafił mnie zmusić do refleksji, potrafił mnie intelektualnie zmobilizować, to........... Sorki, poprzestańmy. Życiorys Onego mi nie pozwala.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.