Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7042 miejsce

Kaziuki Wileńskie w Warszawie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-03-28 22:16

Od 25 do 27 marca na Rynku Starego Miasta w Warszawie odbywały się Kaziuki Wileńskie, które przyciągnęły wielu mieszkańców stolicy.

Kaziuki Wileńskie w Warszawie / Fot. Ewa Krzysiak Kaziuk (z języka litewskiego Kaziuko mugė) to odbywający się w Wilnie od czterystu lat jarmark odpustowy. W dzień świętego Kazimierza, czyli 4 marca, już od XVII wieku trwały pochody z kuglarzami i przebierańcami na czele.

Działo się to początkowo na placu Katedralnym, a od 1901 roku na placu Łukiskim. Obecnie jest to trzydniowy kiermasz, który odbywa się w różnych miejscach miasta. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

Zobacz Kaziuki wileńskie w Warszawie

Kaziuki Wileńskie w Warszawie / Fot. Ewa KrzysiakKaziuki stały się popularne również w innych miastach Litwy, a także m.in. w Grodnie. Od niedawna organizowane są również w Polsce - choćby w Poznaniu, Szczecinie i w Warszawie.

Na warszawskich Kaziukach można było zobaczyć wiele wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego. Wyroby garncarskie, ceramiczne, wikliniarskie, kowalskie, skórzane, drewniane, ceramiczne dzwonki, świeczki, wiklinowe kosze i koszyczki, fantazyjnie rzeźbiony sprzęt kuchenny wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców stolicy. Bo było tam co oglądać i podziwiać.

Kaziuki Wileńskie w Warszawie / Fot. Ewa KrzysiakNiezwykle piękne palmy wileńskie, misternie uplecione z suszonych traw, zbóż, kwiatów polnych i trzcin rzucały się w oczy i przypominały o nadchodzącej Wielkanocy. Wybór ich był ogromny: od malutkich aż do trzymetrowych. Podobnie różnorodne były świąteczne wypieki, m.in. baby, zające czy baranki.

Czytaj też: Suwalskie Kaziuki - spotkanie z tradycją

Nie zabrakło i innych przysmaków: wiejskiej wędliny, pierogów nadziewanych mięsem i grzybami. Dużym zainteresowaniem cieszył się chleb, świeży i pachnący, robiony na zakwasie i podawany ze smalcem ze skwarkami.

Oglądaj też: Jarmark Kaziukowy w Poznaniu

Kaziuki Wileńskie w Warszawie / Fot. Ewa KrzysiakOglądający i klienci także dopisali. Podczas trzydniowego jarmarku panował prawdziwie świąteczny nastrój. Nikt nie wyszedł stamtąd nie kupiwszy choćby jednego drobiazgu: słodkiego piernikowego serduszka czy ulubionych przez dzieci obwarzanków. Każdy zabrał do domu z Kazików jakąś pamiątkę.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Popieram Pana Piotra: interesujące! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godne uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.