Facebook Google+ Twitter

KE może wycofać pozew przeciwko Polsce ws. Rospudy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-24 14:40

Komisja Europejska zapowiada, że wycofa pozew przeciwko Polsce z unijnego trybunału, jeśli potwierdzą się informacje, że obwodnica Augustowa nie będzie poprowadzona Doliną Rospudy.

„Gazeta Wyborcza" napisała, że zgodnie z decyzją rządu, inwestycja ominie tereny chronione. Będzie przebiegać przez miejscowość Raczki, ocalając tym samym cenne bagna.

- Na tę decyzję od dawna czekała Bruksela - mówi rzeczniczka Komisji Barbara Helfferich. - Jesteśmy oczywiście zachwyceni. Sprawa Doliny Rospudy była jedną z najważniejszych, które Komisja Europejska rozpatrywała. To dobra wiadomość i tylko potwierdza, że polskie władze przestrzegają unijnego prawa i, co najważniejsze, chronią jedne z najbardziej cennych przyrodniczo terenów w Unii Europejskiej - dodała rzeczniczka.

Komisja pozwała Polskę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości dwa lata temu, gdy rząd zignorował jej zalecenia i zdecydował się na budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Bruksela argumentowała, że inwestycja zniszczy tereny chronione, a strat wyrządzonych środowisku nie można będzie w żaden sposób zrekompensować.Domagała się więc zmiany trasy i bezskutecznie prosiła o przygotowanie różnych wariantów poprowadzenia obwodnicy.

Inwestycje na terenach chronionych są dopuszczalne w Unii, ale tylko wtedy, gdy nie ma innych możliwości, a wybrany projekt jest najmniej szkodliwy dla środowiska.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.