Facebook Google+ Twitter

KE może zablokować światłowody w Polsce

Komisja Europejska obawia się, że oddanie w ręce Orange budowy sieci światłowodowej (prędkość 100 Mbps) zagrozi konkurencji na rynku i dawne TP SA znów stanie się monopolistą. KE może cofnąć dotację na 1,5 mld euro.

Komisja Europejska zachowuje się w kwestii światłowodów nieco schizofrenicznie. Z jednej strony naciska na kraje UE, żeby tak jak w Hiszpanii rozbudowywać sieć światłowodową w technologii FTTH, a z drugiej strony grozi zabraniem dotacji, jeśli taką sieć w Polsce będzie budować Orange. Zdaniem KE głównym zagrożeniem dla budowy sieci w Polsce jest to, że dawne TP będzie miało rolę monopolisty na rynku informatycznym.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj chce, by Orange w ramach testów do marca 2013 zbudowało 70 tys. łączy FTTH (specjalne gniazdka, w których internet płynie z prędkością 100 Mbps).
Prezes Orange Polska Maciej Witucki popiera pomysł UKE, a współpraca między operatorem a regulatorem zdaje się zmierzać do szczęśliwego finału.

"Zbudujemy kilkadziesiąt tysięcy linii. Zobaczymy, czy klienci w ogóle są w stanie taką usługę kupić i zapłacić za nią. Po drugie, po uruchomieniu linii przygotowanie oferty hurtowej, po to, żeby operatorzy alternatywni mogli z tych linii korzystać" - powiedział newserii prezes Maciej Witucki.
Docelowo do końca I kwartału miałoby powstać minimum 200 tys. łączy o przepustowości nie mniejszej niż 30 Mbps.

Ze względu na zagrożenie odcięcia dotacji 1,5 mld euro przez Komisję Europejską dot. rzekomej ponownej monopolizacji rynku przez Orange projekt może być zrealizowany przy współpracy Netii.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

grazka
  • grazka
  • 03.08.2012 07:32

@Andrzej Chorążewicz czy chciałby Pan by Rosja nami rządziła, czy propaguje Pan hasło "Komuno wróć"? pod rządy Rosji. Czy ma Pan miłe wspomnienia i korzyści z tamtego okresu ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zablokują tylko nie dadzą nam na to gotówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.