Facebook Google+ Twitter

KE nie zgodziła się na przedłużenie terminu prywatyzacji polskich stoczni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-26 13:19

Komisja Europejska nie zgodziła się na przedłużenie terminu prywatyzacji polskich stoczni. Dziś upływa ostateczny termin, który Komisja Europejska wyznaczyła Polsce na przesłanie programów.

Komisja Europejska nie zgodziła się dać Polsce więcej czasu na restrukturyzację i prywatyzację trzech stoczni. Dziś upływa termin, który Bruksela wyznaczyła Polsce na przesłanie programów dotyczących zakładów w Gdański, Gdyni i Szczecinie. Do połowy lipca ma natomiast nastąpić prywatyzacji dwóch ostatnich zakładów. Od zawartości nadesłanych dokumentów Komisja uzależnia zgodę na rządowe wsparcie przyznane stoczniom po wejściu Polski do Unii.

Rzecznik Komisji Europejskiej, Jonathan Todd powiedział, że Bruksela czeka na te plany od czterech lat. „Niestety polskie władze już nie dotrzymały własnych zobowiązań dotyczących restrukturyzacji stoczni. Komisja Europejska nie może więc dać Polsce więcej czasu" - tłumaczył. O przedłużenie terminu apelowali wczoraj stoczniowcy podczas demonstracji w Brukseli, a dziś także polski parlament.

Rzecznik Komisji powiedział, że w dokumentach muszą znaleźć się gwarancje, że stocznie staną się rentowne, już bez dodatkowego wsparcia z budżetu, i ograniczą moce produkcyjne. Tego wymagają zasady przyznawania pomocy publicznej w Unii Europejskiej. Jeśli takich gwarancji nie będzie, Komisja nakaże stoczniom zwrot rządowego wsparcia. „Czas podjęcia tej decyzji zależy od tego, co otrzymamy. Jeśli Komisja szybko zorientuje się, że plany są niewystarczające, wtedy negatywna decyzja zapadanie w ciągu kilku tygodni. Jeśli natomiast plany będą dobre i szczegółowe, wtedy analiza dokumentów zajmie więcej czasu" - powiedział rzecznik.

Dziś minister skarbu Aleksander Grad mówił dziś w Sejmie, że Komisja Europejska otrzyma trzy projekty - wszystkie prywatnych inwestorów. Jeden z nich będzie dotyczył połączenia stoczni gdyńskiej i gdańskiej, a pozostałe - prywatyzacji stoczni gdyńskiej i szczecińskiej. Minister wyraził przekonanie, że jeśli Bruskela pozytywnie rozpatrzy propozycje inwestorów, to rząd zdąży wynegocjować umowy prywatyzacyjne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.