Facebook Google+ Twitter

KE o pomocy dla banków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-23 15:31

Banki, które otrzymają rządowe wsparcie, będą musiały przeprowadzić testy i sprawdzić czy są w stanie utrzymać się na rynku i zapewnić stabilne funkcjonowanie w przyszłości.

To nowe wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące udzielania pomocy publicznej bankom na terenie Unii w czasie kryzysu.

Tak zwany test warunków skrajnych będzie wymagał od banków określenia swoich silnych i słabych punktów. Może to doprowadzić do zmiany profilu działalności gospodarczej, wycofania się z tej, która przynosi straty, a nawet do rozważenia kontrolowanej likwidacji.

Komisja Europejska domaga się przeprowadzenia testów bo chce mieć pewność, że rządowe wsparcie przyznane bankom będzie gwarantować im długoterminową rentowność. Poza tym Bruksela przypomina, że zasady udzielania pomocy publicznej są jednakowe dla wszystkich firm i banki nie są wyjątkiem. A zatem by uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przyznane rządowe wsparcie banki będą musiały samodzielnie funkcjonować już bez dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa.

Poza tym właściciele powinni ponosić znaczną część kosztów przekształceń w bankach, muszą być też gwarancje, że udzielona pomoc publiczna nie zakłóci konkurencji na unijnym rynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.