Facebook Google+ Twitter

KE: Pesymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-04 11:37

Komisja Europejska przedstawiła pesymistyczne prognozy dotyczące polskiej gospodarki. "Łagodna recesja puka do polskich drzwi" - komentuje Bruksela i przewiduje spadek produktu krajowego brutto o 1,4 procent, ponadto znacznie zwiększy się deficyt budżetowy i wyniesie aż 6,6 procent PKB.

Z prognoz przedstawionych przez Komisję wynika, że kryzys mocno da się we znaki Polsce. Wprawdzie nasza gospodarka zwalniała w ostatnich miesiącach ale teraz ma się skurczyć i wzrost PKB będzie ujemny. Tymczasem jeszcze w styczniu Bruksela prognozowała, że gospodarka będzie się rozwijała w tempie 2 procent.

Na taką sytuację ma wpływ to co dzieje się w całej Unii - recesja obejmuje największe gospodarki i odczuje to także Polska. Analitycy Komisji przewidują, że osłabi się popyt wewnętrzny, ograniczony zostanie eksport, spadną inwestycje. Niepokojące są też przewidywania dotyczące wzrostu deficytu budżetowego - w tym roku ma on znacznie przekroczyć dozwolony 3-procentowy poziom i wynieść 6,6 procent PKB.

Z prognoz Brukseli wynika, że wzrost deficytu to tendencja trwała, w przyszłym roku będzie jeszcze większy i wyniesie 7,3 procent PKB. Wiele wskazuje więc na to, że Komisja zdecyduje o rozpoczęciu postępowania przeciwko Polsce w związku z nadmierną dziurą budżetową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.