Facebook Google+ Twitter

KE podniesie podatek na srebro, by inwestorzy nie uciekali od gotówki

KE nie życzy sobie, aby drobni ciułacze uciekali od euro i innych walut papierowych, inwestując oszczędności w srebro. Natomiast złoto, jako lokata kapitału pozostanie wolne od podatków w całej Unii Europejskiej. O co tu chodzi?

 / Fot. Unit 5/CC 3.0Jak podał niemiecki tygodnik Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wycofanie wszystkich ulg podatkowych dotyczących zakupu srebrnych monet oraz srebra w sztabach oraz podniesienie w tym wypadku podatku od wartości dodanej (value additional tax, VAT) z 7 do 19 proc. Ministerstwo finansów w Berlinie udzieliło odpowiedzi na formalne zapytanie redakcji tej gazety w tej sprawie, potwierdzając fakt istnienia takiej dyrektywy, ale zarazem odmawiając podania terminu jej zastosowania.

Zdaniem dziennikarzy gazety codziennej "Die Welt", bardzo blisko powiązanej z w. w. tygodnikiem, odpowiednie decyzje zapadną w Urzędzie Kanclerskim już w tym tygodniu, a wprowadzenie w życie nowej stawki VAT na transakcje kupna-sprzedaży srebrnych monet nastąpi 1 stycznia 2013. „Politykom i wpływom bankierom chodzi wyłącznie o to, aby powstrzymać ludzi obawiających się inflacji i dewaluacji od ucieczki z systemu pieniądza papierowego.” - ocenił przyczyny tego posunięcia analityk rynku metali szlachetnych Thorsten Schulte.

Pod wpływem tych rewelacji prasowych wielkie zaniepokojenie wyrazili również handlarze dzieł sztuki oraz antykwariusze prowadzący sprzedaż tzw. białych kruków (starych i rzadkich książek). Ich zdaniem najprawdopodobniej powiązane z planami odnośnie srebra opracowywane już posunięcia w celu identycznej podwyżki VAT-u w ich dziedzinach mogą doprowadzić do załamania się tych działów handlu u naszych zachodnich sąsiadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ten artykuł zamieściłem właśnie w moim autorskim tłumaczeniu na rosyjski na blogu dołączonym do ukraińskiego portalu prasowego: Wsie Nowosti in UA, podając na końcu adres tekstu oryginalnego:

http://vsenovosti.in.ua/blog/1022763

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, wszystkich, którzy czekają na moje nowe artykuły i na razie się nie doczekali. Jestem właśnie w toku poważnej przebudowy mojego warsztatu pracy. Przebudowy, dzięki której m. in. powinienem co tydzień przedstawiać któryś z moich artykułów w jednym z trzech języków: niemieckim, rosyjskim lub angielskim. Oczywiście jest to plan minimum, a moi zamiarem docelowym jest o wiele częstsze przedstawianie spraw zachodnich po rosyjsku, a rosyjskich, czeskich. ukraińskich itd. w jednym z dwóch głównych językach zachodnich, a w miarę możliwości w obu naraz. W tym celu codziennie wykonuję benedyktyńską wprost pracę. Jednak dzięki niej w ciągu tygodnia lub dwóch moja publicystyka powinna wspiąć się na znacznie wyższy poziom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Złoto jest metalem w znacznej mierze mistycznym, a srebro raczej nie. Nawet jeśli Chińczcy cenią wyżej to drugie. Na razie to nie oni rozdają karty w głównych ośrodkach finansowych świata, chcoiaż zapewne kiedyś mogliby dojść i do tego. W każdym razie nie widzę mistycyzmu w posunięciach KE wobec kruszców. Dyrektywa odnośnie złota jako lokaty kapitału została wydana w 1998. Przygotowania do wprowadzenia wspólnej waluty były w pełnym toku. Z pewnością w kręgach wielkiegoo kapitału produkcyjno-usłigowego. handlowego, w wielu dużych bankach zdawano sobie sprawę, że ten projekt oznacza ogromne ryzyko finansowe.

Zezwolenie na tezauryzację rezerw finansowych przy pomocy bardzo taniego wówczas złota bez płacenia haraczu do skarbów państw było polisą ubezpieczeniową, w zamian za wypisanie której wielki kapitał zgodził się nie sypać piachu w tryby maszyny eurokracji na odcinku walutowym. Umowa wobec wielkich graczy obowiązuje bez zmian, bo inaczej znaleźliby sposób na nabawienie organom unijnym i politykom sprawującym władzę wielkich kłopotów. Płotek, drobnych ciułaczy to nie dotyczy, ale próbuje im się dać coś na otarcie łez oraz aby nie stracili do reszty wiary w to, że rządzący działają w imię ludu oraz dla jego dobra. Proste, jasne, a że mało uczciwe? W grze o władzę i kontrolę nad strumieniami naprawdę wielkich pieniędzy honor itd. chowa się na ogół do kieszeni i to już od czasów starożytnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W miarę pełne zagospodarowanie tzw, kapitału ludzkiego jest zadaniem, któremu mało który ustrój zdołał w miarą dobrze sprostać. Rzecz jasna na przeszkodzie stawały też takie czynniki jak wielkie wojny. W porównaniu z tym zabezpieczenie i trzymanie złota jest stosunkowo łatwe. Miłego dnia życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.