Facebook Google+ Twitter

KE: Polscy uczniowie w europejskiej czołówce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-28 07:20

Polska jest czołówce krajów europejskich pod względem postępów w osiąganiu celów edukacyjnych Strategii Lizbońskiej. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską.

Od 2000 roku Polska osiągnęła 123-procentowy wzrost liczy absolwentów kierunków ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski zauważa, że średnia europejska wynosi 33 procent. Jego zdaniem, jednym z czynników wpływających na ten wynik może być program kierunków zamawianych.

Polega on na przyznawaniu stypendium studentom, którzy zdecydują się studiować na niektórych wydziałach nauk ścisłych i technicznych.

Z raportu wynika też, że ponad 90 procent młodych ludzi w Polsce zdobywa wykształcenie średnie drugiego stopnia. To o 20 procent więcej od średniej europejskiej.

Zdaniem Krzysztofa Stanowskiego ten wynik po części może wynikać z tego, że w Polsce nie ma jeszcze problemu z imigrantami. Podaje przykład Francji, gdzie migranci często w młodym wieku decydują się na podjęcie pracy. Z drugiej strony jego zdaniem w Polsce funkcjonuje powszechny pogląd, że edukacja jest jedyną drogą do osiągnięcia sukcesu i zdobycia dobrej posady.

Raport pokazał też, że wśród ludzi w wieku 18-24 tylko 5 procent młodych Polaków zbyt wcześnie przerywa naukę. W Unii Europejskiej blisko 15 procent kończy naukę szkolną najwyżej na etapie gimnazjalnym i nie uczestniczy później w żadnym rodzaju kształcenia ani szkolenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.