Facebook Google+ Twitter

KE: Polska powinna zredukować deficyt w finansach publicznych do 2012 r.

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-22 17:01

Komisja Europejska chce, by Polska do 2011 roku zredukowała nadmierny deficyt sektora finansów publicznych - poinformowała o tym agencja Reutera.

Decyzja o zmniejszeniu deficytu poniżej 3 procent produktu krajowego brutto ma zapaść w najbliższą środę. Urzędnicy w Komisji tego terminu nie potwierdzają, ale przyznają, że jest on prawdopodobny.
To konsekwencja decyzji sprzed miesiąca, kiedy Komisja skrytykowała władze w Warszawie za dziurę budżetową i rozpoczęła przeciwko Polsce procedurę nadmiernego deficytu.

Ale już wtedy unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych dawał do zrozumienia, że w związku z kryzysem Polska dostanie więcej czasu na redukcję. Nie będzie to rok, co przewidują zapisy traktatowe, a dwa lata, czyli do 2011 roku.

Komisja postanowiła wymusić na Polsce zmniejszenie deficytu, bo z jej danych wynika, że w tym roku przekroczy on znacznie 3-procentowy limit i wzrośnie do poziomu 6,6 procent PKB. Za zaistniałą sytuację Bruksela obarczyła polskie władze.

Jej zdaniem do wzrostu deficytu przyczyniło się między innymi podniesienie świadczeń socjalnych, oraz koszty związane z ulgą prorodzinną. Komisja wytknęła też Polsce, że przed kilkoma laty nie wykorzystała ożywienia gospodarczego, by zreformować finanse publiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.