Facebook Google+ Twitter

KE stała się adwokatem zagranicznych korporacji handlowych!!!

Skandaliczna decyzja KE o odebraniu Polsce prawa do pobierania podatku handlowego pokazuje w czyim interesie działa najważniejszy organ UE. Nie należy uznawać tej opinii czy zaleceń KE za wiążącą dla polskiego rządu.

Sonda

Czy Polska powinna zawiesić stosowanie podatku handlowego?

Po tym jak Polska od września rozpoczęła pobieranie podatku handlowego, Komisja Europejska nakazała Polsce zawieszenie stosowania tego podatku aż do czasu kiedy KE podejmie decyzję – czy Polska nie naruszyła w tej sprawie prawa wspólnotowego UE.

http://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/ministerstwo-finansow-o-podatku-handlowym,2391318,2156

Podejmując tę skandaliczną decyzję KE nie tylko stała się adwokatem zagranicznych korporacji handlowych, ale też odebrała Polsce prawo do suwerennego kształtowania systemu podatkowego w Polsce co należy uznać za rzecz niedopuszczalną.

Wprowadzony podatek handlowy miał na celu zatrzymanie procederu celowego zaniżania oraz unikania płacenia podatku dochodowego przez zagraniczne korporacje handlowe działające w Polsce.

Komisja Europejska argumentuje, że podatek handlowy, może – podkreślam - może zawierać niedozwoloną pomoc publiczną dla małych polskich sklepów, gdyż największy podatek zapłacą największe sieci handlowe – a więc głównie te zagraniczne, dla których dotychczas Polska była podatkowym rajem.

Czy więc, kiedy zagraniczne sieci handlowe otrzymywały przez wiele lat w Polsce ulgi i dotacje podatkowe nie była to niedozwolona pomoc publiczna? Dlaczego wtedy Komisja Europejska nie wydała nakazu cofnięcia lub zawieszenia ich stosowania?

W mojej ocenie decyzja KE jest decyzją arbitralną, wykraczającą poza uprawnienia tej unijnej instytucji. Zastanawiający jest niezwykły pośpiech w podjęciu tej niezwykle ważnej decyzji.
Nigdy wcześniej Komisja Europejska nie wydała opinii w tak krótkim czasie.

Nawet jeśli ta negatywna opinia ma być dla innych krajów straszakiem to uprawnienia do podejmowania decyzji w takich sprawach ma Trybunał Sprawiedliwości a nie Komisja Europejska.

W pełni podzielam tutaj opinię polskiego prawnika oraz analityka gospodarczego - Janusza Szewczaka, którego zdaniem Polska nie powinna stosować się do opinii czy zaleceń KE w tej sprawie i dalej stosować ten podatek.

W tej sprawie nie oczekuję od polskiego rządu wycofania się z stosowania tego podatku po tym jak Bruksela pogrozi palcem, ale takiego samego postępowania jak w przypadku sprawy Trybunału Konstytucyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.