Facebook Google+ Twitter

KE: Wielka Brytania i Francja zagrażają bezpieczeństwu Europy

Po tym co się stało w Irlandii i Grecji, Komisja Europejska zaczęła być twardym strażnikiem bezpieczeństwa finansowo-gospodarczego całej Europy. W oparciu o tzw. sześciopak, przygotowała raport dla UE m.in. na temat 12 państw, które zagrażają bezpieczeństwu krajów europejskich. Wśród nich są niedawne jeszcze potęgi gospodarcze, takie jak: Wielka Brytania, Włochy i Francja.

 / Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHEPaństwa wspólnoty europejskiej stoją od jakiegoś czasu w obliczu silnego kryzysu, a niektóre - możliwości upadku. Na czoło wysunęła się Grecja. Tuż za nią są: Hiszpania, Bułgaria, Węgry, Włochy, Francja, Belgia, Dania, Cypr, Wielka Brytania i inne. Największe zagrożenie dla krajów unijnych, a nawet dla USA, stanowi upadek Grecji. Komisja Europejska przygotowała raport o tzw. wczesnym ostrzeganiu przed zagrożeniami ekonomicznymi państw zrzeszonych, który wprowadził tzw. sześciopak. W raporcie wskazano 12 gospodarek - informuje money.pl - których "nierównowagi makroekonomiczne mogą zagrażać całej UE, wśród nich nie ma... Polski".

Według komentatorów, śledzenie powstałych zjawisk nierównowagi ekonomicznej w skali makro, jest nowością "w unijnym zarządzaniu gospodarczym". Zadanie to postawił (wprowadził) przed KE, obowiązujący od grudnia 2011 roku, czyli na ostatnim odcinku kierowania przez Polskę, "sześciopak" wzmacniający unijny "Pakt Stabilności i Wzrostu". Tworzy on system wczesnego ostrzegania przed pasmem nierównowagi w różnych obszarach, takich jak: konkurencyjność, eksport, rachunek obrotów bieżących, a także w zakresie zadłużenia sektora prywatnego i rynku nieruchomości, który był zarzewiem wielkiego kryzysu w USA.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn, który prezentował pierwszy raport Komisji Europejskiej w tej sprawie, zwrócił uwagę na to, iż "kryzys unaocznił ryzyko, jakie nierównowagi ekonomiczne stanowią dla stabilności finansowej". KE opracowała listę i oparła się na 10 wskaźnikach makroekonomicznych oraz na ich dopuszczalnych progach. Na tej podstawie wskazała 12 krajów unijnych, których sytuacja makroekonomiczna musi być dogłębnie przeanalizowana. Należą do nich: Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Włochy, Węgry, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

was
  • was
  • 23.02.2012 11:34

jade od 30 lat w przeciągu

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 22.02.2012 12:43

wskażcie jedno państwo, w którym liberalizm odniósł sukces... dla ludzi i gospodarek, a nie dla poszczególnych akcjonariuszy firm, które wyjechały na daleki wschód

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezsprzecznie - już tak jest. Do Polski przenoszą się różne firmy z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec - tylko to wszystko robi się w wielkiej ciszy medialnej, chyba żeby nie zepsuć sprawy zachodnim inwestorom i Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska będzie z kilku powodów atrakcyjna pod względem inwestycyjnym. O czym pisałem ponad pięć lat temu na "ONECIE.pl". Nie pozostaje nic innego, jak poczekać a niedowiarki same się przekonają. Tylko, że inwestowanie jest jak z pociągiem. Kiedy rusza, drzwi same się zamykają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.