Facebook Google+ Twitter

KE zachęca do pełnego otwarcia rynków pracy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-18 22:44

Komisja Europejska zachęca 4 kraje starej Unii do pełnego otwarcia rynków pracy. Argumentuje, że państwa które się na to już zdecydowały, nie odczuły negatywnych skutków. W Brukseli opublikowano raport dotyczący sytuacji na rynkach pracy od czasu rozszerzenia Unii w maju 2004 roku.

Obecnie już tylko Austria, Belgia, Dania i Niemcy wymagają pozwoleń i blokują dostęp obywatelom Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polakom, do swych rynków pracy. Te kraje do tej pory utrzymywały restrykcje, bo obawiały się nagłego napływu tanich pracowników i poważnych zakłóceń.

Raport Komisji Europejskiej pokazuje, że te obawy są bezpodstawne -mówi unijny komisarz do spraw zatrudnienia Vladimir Szpidla i dodaje, że migracja zarobkowa nie miała wpływu ani na płace, ani na poziom zatrudnienia. „Mam nadzieję, że te kraje wezmą pod uwagę raport i zniosą ograniczenia. Zachęcam je by zrobiły to możliwie jak najszybciej. Swobodny przepływ pracowników to jedna z podstawowych unijnych zasad" - podkreślił komisarz.

Austria, Belgia, Dania i Niemcy, które jeszcze nie otworzyły rynków pracy, mogą przedłużyć restrykcje jeszcze tylko do 2011 roku, ale i tak muszą udowodnić, że istnieją poważne obawy związane z zakłóceniem sytuacji na rynku pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.