Facebook Google+ Twitter

KE zgadza się na wspieranie unijnego banku i odpiera zarzuty ws. stoczni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-12 14:05

Komisja Europejska zgadza się na rządowe wsparcie dla kolejnego unijnego banku i odpiera zarzuty, że w przypadku polskich stoczni zabrakło jej dobrej woli. Bruksela dodaje, że polskie stocznie miały swój czas, by wykorzystać pomoc publiczną, którą otrzymały.

Zgodnie z unijnymi zasadami, rządowe wsparcie jest udzielane pod warunkiem, że zostanie wykorzystane do przekształceń w firmach. Chodzi o to, by postawić je na nogi i by mogły samodzielnie funkcjonować na rynku. Tę szansę miały też polskie stocznie, które po wejściu Polski do Unii otrzymywały pomoc publiczną.

Unijna komisarz odpowiedzialna za konkurencję Neelie Kroes dodaje, że Polska powinna była przeprowadzić restrukturyzację stoczni. - Ta sprawa zaczęła się dawno temu. W rozmowach z różnymi członkami różnych rządów podkreślaliśmy, że mieli szansę, by niektórym stoczniom zagwarantować nową przyszłość - dodała unijna komisarz.

Po ponad czterech latach negocjacji komisja odrzuciła programy restrukturyzacyjne zakładów w Gdyni i Szczecinie, bo uznała, że nie spełniają unijnych wymogów, i nakazała zwrot pomocy publicznej. Ich majątek został podzielony i wystawiony na sprzedaż.

Stocznia w Gdańsku wciąż czeka na decyzję. Komisja analizuje przesłany przed kilkoma dniami poprawiony program dotyczący przekształceń w zakładzie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

unijnym bankiem pewnie jest niemiecki, albo francuski. Niby nie może wspierać państwowych podmiotów ale jeśli chodzi o banki niepolskie to się da.
Unii nie chodzi o ratowanie przed bezrobociem ludzi tylko o swoje interesy chyba. Poza tym dlaczego obcy podmiot miesza się w nasze sprawy. Gdybym był w rządzie znalazłbym pieniądze na to żeby mój zakład hulał. Tyle ludzi na bruk? Nie można tak. A wiecie skąd wziąć pieniądze?
WYSTARCZY ZAMKNĄĆ ZAKŁADZIKI W RODZAJU SKARBÓWKI I URZĄD PRACY które nic nie dają. zamiast urzędu skarbowego można wprowadzić by pieniądze spływały z podatków pośrednich a urząd pracy zmieściłby się na 1 stronie internetowej. Oferty pracy w necie i wystarczy. A ile pieniędzy się oszczędzi.
Można też zmniejszyć liczbę posłów o połowę, zmniejszyć liczbę ministrów, a także postawić na czele rządu głowę państwa. Bo jak są dwie głowy - premier i prezydent to państwo wygląda jak smok

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.