Kędzierzyn-Koźle. Puchar Europy w Triathlonie

Dziś w Kędzierzynie-Koźlu po raz czwarty odbył się Puchar Europy w Triathlonie.

Medaliści na podium. / Fot. Franciszek KołodziejDo rywalizacji przystąpiło 107 sportowców (39 kobiet i 68 mężczyzn), którzy aby dotrzeć do mety musieli przepłynąć 1500 m, przejechać rowerem 40 km i przebiec 10 km. Jako pierwsze na starcie pojawiły się panie. Już po około 800 metrach z dalszej rywalizacji zrezygnowała Sophia Amor-Smith (AUS). W jej ślady po swoim biegu poszła Svetlana Ushakova (RUS). Triathlonu nie ukończyły także Anna Elvery (NZL), Tanija Stroschneider (AUT) i Mathea Holaus (AUT). Na mecie z czasem 2:04:54 jako pierwsza pojawiła się Vendula Frintova (CZE), która była lepsza o 21 sekund od Vanessy Raw (GBR). Trzecie miejsce zajęła Anne Haug (GER). Najlepszą z Polek była Cześnik Maria, która z czasem 2:06:22 zajęła siódme miejsce. Pozostałe Polki sklasyfikowane zostały poza pierwszą dziesiątką. Ewa Komander (13.), Maria Pytel (22.), Anna Grzesiak (31.).

Nie zabrakło też emocji w rywalizacji mężczyzn. Wystartowało 68 zawodników, z których aż 11 nie ukończyło rywalizacji, wycofując się z dalszej walki o miejsca na podium. Dużo ciekawszy był finisz, w którym między pierwszym a trzecim zawodnikiem różnica w czasie wynosiła zaledwie cztery sekundy. Jako pierwszy na metę wbiegł Yulian Malyshew (RUS) z czasem 1:52:05. Drugi był Igor Sysoev (RUS) - 1:52:08, który zaledwie o sekundę wyprzedził Bryana Keane (IRL) -1:52:09. Najlepszy z Polaków okazał się Sylwester Kuster, który zajął 13. miejsce tracąc do lidera ponad dwie minuty (2:09). Kolejny z Polaków, Przemysław Szymanowski, był 36., Filip Przymusiński 38., Rafał Pierścieniak 48., Dariusz Kowalski 50. Zawodów nie ukończyli Piotr Grzegorzek, Filip Szołowski, Michał Achczyński, a także Walentin Meshcheryakov (RUS), Andriy Gluschenko (UKR), Paul Schuster (GER), Tomas Kroupa (CZE), Lukas Hollaus (AUT), Stefan Bernhard (AUT), Olekasandr Bezuglyy (UKR) i Christoph Leitner (AUT).

Puchar Europy w Kędzierzynie-Koźlu przeszedł już do historii. Nie zawiedli kibice, którzy w licznym gronie przybyli na zawody. Nie zawiodła także pogoda, ale przede wszystkim nie zawiedli organizatorzy, którzy po raz kolejny udowodnili, że Kędzierzyn Koźle może bez przesady nosić miano Polskiej Stolicy Triatlonu.

Tuż po dekoracji Bryan Keane spytał organizatorów: Kiedy w Kędzierzynie-Koźlu pojawi się Puchar Świata?