Facebook Google+ Twitter

Ken Loach poparł strajkujących górników "Budryka"

Znany brytyjski reżyser filmowy i telewizyjny, Ken Loach udzielił oficjalnego poparcia strajkującym od miesiąca górnikom kopalni "Budryk" w Ornontowicach na Śląsku. Artysta obiecał również wsparcie finansowe.

Informacja o poparciu udzielonym polskim górnikom nadeszła w poniedziałek, 14 stycznia. - Z przyjemnością wysyłam moje poparcie. Prześlemy Wam wpłatę na fundusz strajkowy bezpośrednio do Waszego banku. Jak zawsze w takich sytuacjach, Wasza walka jest walką w interesie robotników na całym świecie - napisał Loach w specjalnym liście do strajkującej załogi Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk".

Górnicy nie kryli swojej radości, że poparcia udzieliła im tak znana osoba. - Czujemy się zaszczyceni. Pana Loach'a znaliśmy dotąd z telewizji lub z jego filmów. To bardzo miłe, że nas popiera - skomentował sprawę Krzysztof Łabądź, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w kopalni "Budryk". - Polscy intelektualiści, którzy w 1980 r. bronili robotników, teraz bronią szefa CBA" - dodał związkowiec.

Reżyser życia

Ken Loach to znana na całym świecie postać kina. Jest uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów. Loach zajmuje się przede wszystkim współczesną tematyka społeczną, przedstawiając ludzi spychanych na margines społeczeństwa, robotników, bezrobotnych i biednych. 28 maja 2006 roku Loach otrzymał Złotą Palmę za film "Wind That Shakes the Barley" ("Wiatr buszujący w jęczmieniu").

Strajk trwa

Odezwa Kena Loacha do Polaków spowodowana była trwającym miesiąc strajkiem w kopalni "Budryk". Górnicy protestując domagają się zrównania ich pensji z tymi obowiązującymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w której dotąd samodzielny "Budryk", znalazł sie z początkiem 2008 roku. Związkowcy z Komitetu Protestacyjnego domagają się podwyżki o 700 zł. Obecnie w ramach protestu, pod ziemią kopalni protestuje ok. 150 górników z czego trzech prowadzi strajk głodowy. Czwarty głodujący górnik po zasłabnięciu trafił do szpitala.

Poparcie dla strajkujących w "Budryku" górników wyraziły także związki zawodowe z z Irlandii, Francji, Włoch,
Hiszpanii czy Grecji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.