Facebook Google+ Twitter

Kenneth Graham - "O czym szumią wierzby"

Klasyka wśród bajek z początku XX wieku, piórem Kennetha Grahame'a. "O czym szumią wierzby" to znakomicie znana na całym świecie opowieść o zadziwiającym i pełnym uroku świecie zwierząt, które żyją jak ludzie i z ludźmi.

O czym szumią wierzby aut. Kenneth Grahame (okładka książki; przód). wydawnictwo Vesper / Fot. Ernest Howard ShepardDawno, dawno temu w czasie kiedy już właściwie wyrosłem z bajek, a na pewno zmieniło się moje nastawienie do tego gatunku utworów, zwróciłem uwagę na dzieło Kennetha Grahame'a. Było to wtórne zainteresowanie. "O czym szumią wierzby" zagościło już wcześniej w moim dzieciństwie, ale uległo na rzecz Andersena, braci Grimm i innych. Ot, zdążyłem zapamiętać, że jest to bardzo znana bajka z wysp pewnej starszej pani, którą zamykałem codziennie w klaserze.

Szkocki pisarz przypomniał wówczas o sobie serialem animowanym brytyjskiej produkcji, jaki powstał ponad 50 lat po jego śmierci. W Polsce towarzyszył temu pewien zgrzyt. Otóż "O czym szumią wierzby" zostało oprotestowane przez rodziców, którzy zdecydowanie żądali zaprzestania emisji filmu. Miał on wywoływać lęki wśród dzieci. Za niestosowne wskazywano plastyczność postaci, która miała epatować szkaradnością, żeby nie powiedzieć horrorem. Coś w tym prawdy być musiało, albowiem nad Tamizą też odnotowano kilka głosów przerażenia.

Zaś trzeba przyznać, że "O czym szumią wierzby" jest utworem niezwykłym i z pewnością nie można Grahame'owi zarzucać epatowania okrucieństwem czy obrazami budzącymi lęk. Książka była najjaśniejszym punktem w jego dorobku i stanowiła prawdziwy sukces. Rozgościła się po świecie zyskując miano klasyka wśród bajek, co na początku XX wieku nie było łatwe. Czytelnicze zmysły może pobudzić już pierwszy rzut oka na szatę graficzną i kilka ilustracji. Charakterystyczna kreska Ernesta Sheparda natychmiast przypomni "Kubusia Puchatka" Milne'a, której angielski malarz przydał uroku. Co prawda, pierwsze wydanie opatrzył swoimi obrazami Paul Bransom i edycja ma dzięki temu swoich zwolenników, ale należy pamiętać, że sukces bajki Grahame'a przyciągnął jeszcze wielu znakomitych ilustratorów. Oprócz tego scenarzyści, reżyserzy, literaturoznawcy, dziennikarze...

Ilustracja Ernesta Howarda Sheparda do książki O czym szumią wierzby aut. Kenneth Graham. http://lifeinthefastlane.com/funtabulously-frivolous-friday-five-096/ / Fot. Ernest Howard ShepardUrok bajki szkockiego autora skrywa się w atmosferze świata, który jest prawdziwie ciepłym miejscem. Odrealnienie wnosi oniryczną błogość. Szczypta idealizmu sprzyja nakreśleniu cech dobrego koleżeństwa, prawdziwej przyjaźni czy ponadczasowych panoram przyrody. Pisarz nigdy nie krył się z zamiłowaniem do spuścizny starożytnych, ale nie ma mowy o jaskrawych przerysowaniach czy wyraźnym mimetyzmie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.