Facebook Google+ Twitter

KEP - bezpodstawne oskarżenia wobec biskupów

Wszelkie oskarżanie wymienianych w aktach SB biskupów o świadomą i dobrowolną współpracę ze służbami PRL, jest merytorycznie bezpodstawne. To fragment listopadowego komunikatu Konferencji Episkopatu Polski.

W dniach 19-21 listopada 2007 r. biskupi polscy zgromadzili się na Jasnej Górze, aby wziąć udział w corocznych rekolekcjach. Podczas spotkania poruszano wiele tematów. Wśród nich: miejsce i rola Polski w zjednoczonej Europie, poszanowanie godności człowieka, rola małżeństwa i rodziny w społeczeństwie, kraju i Europie. Istotną część obrad (i o tym właśnie chcę pisać) stanowiło podsumowanie badań nad materiałami udostępnionymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Badanie prowadziła Kościelna Komisja Historyczna (powołana w październiku 2006 r.) oraz Zespół ds. Oceny Etyczno – Prawnej (powołany w marcu 2007 r.). Podsumowanie tego wątku zostało zawarte w specjalnym komunikacie KEP, wydanym 22 listopada br.

Bezpodstawne oskarżenia

W komunikacie KEP czytamy, iż „oskarżanie wymienianych w aktach SB biskupów o świadomą i dobrowolną współpracę ze służbą bezpieczeństwa PRL, jest merytorycznie bezpodstawne, gdyż pozbawione dowodów”. Powyższa ocena pochodzi ze sprawozdania Zespołu ds. Oceny Etyczno-Prawnej.

Okazuje się bowiem (po raz kolejny), że sytuacje, w których znaleźli się kapłani – a obecnie biskupi - były wyjątkowo skomplikowane, trudne, wymykają się jednoznacznym ocenom. Zatem – jak można przeczytać w najnowszym komunikacie KEP - szerzenie pogłosek o rzekomej współpracy tych biskupów ze służbami bezpieczeństwa Zespół uznaje za gruntownie niesprawiedliwe, podważające ich dobre imię, a przez to wysoce krzywdzące. Dodajmy, że nie pada nazwisko ani jednego biskupa, na którego padł cień podejrzeń. Wiadomo tylko, że SB zarejestrowała kilkunastu biskupów jako TW albo kontakty operacyjne.
Dociekliwych można jeszcze odesłać do publikacji w prasie i np. głośnej książki ks. Isakowicza-Zaleskiego pt. „Księża wobec bezpieki”.

Historyczna perspektywa braku roztropności

W dalszej części fragmentu komunikatu KEP, który tyczy się kontaktów kapłanów ze służbą bezpieczeństwa PRL jest mowa o usprawiedliwieniu. W każdym razie tak to można interpretować. Ówczesna sytuacja społeczno-polityczna, w której przyszło prowadzić działalność duszpasterską sprawiła, że pewne spotkania i rozmowy były wprost nieuniknione.

„ (…) niektóre materiały udostępnione przez IPN, a także niektóre wypowiedzi zainteresowanych biskupów zdają się świadczyć o tym, że niekiedy ich kontakty ze służbami PRL można by uznać – z perspektywy historycznej – za nieroztropne (…)” – czytamy w komunikacie KEP.

Wymowa tego misternie skonstruowanego zdania jest chyba dość jednoznaczna: skończmy z oskarżeniami, skoro brak dowodów… A nawet, jeśli dowody są, nie jest to wystarczający argument, by na jego podstawie wysuwać krzywdzące opinie, czy posądzać kogokolwiek o zdradę.

Co dalej z przeszłością?

Pewnie wielu zadaje sobie to pytanie: co dalej z przeszłością? A może raczej powinnam napisać – pyta jeszcze ta część społeczeństwa, która nie zraziła się licznymi komunikatami, dyskusjami i debatami na temat lustracji w Kościele. Dyskusjami, w których niestety więcej czasem sprzeczności niż niedomówień.

W jednym z ostatnich wywiadów (dla dziennika „Rzeczpospolita”) ks. Isakowicz – Zaleski powiedział, że najnowszy komunikat KEP to: „instruktaż dla TW, by tłumaczyć się nieroztropnością”. Padły mocne słowa. Nie po raz pierwszy i sądzę, że nie ostatni.
Mimo, iż wiele osób powtarza ze znużeniem ”po co mi ta lustracja w Kościele”, równie wiele osób czeka na jednoznaczną opinię – szczerą i prawdziwą – kto, dlaczego i w jaki sposób współpracował ze służbami PRL. Nie chodzi tu o krzykliwe tytuły w gazetach, czy o czerwoną czcionkę w pasku: „news”.
Czy rzeczywiście – jak niektórzy oceniają, Kościół hierarchiczny zmarnował szansę, by być moralnym przewodnikiem w lustracji?

Oczekiwania nie są wygórowane. Właściwie sprowadzają się do jednego słowa - powtarzanego już kolejny rok w kontekście prawdy historycznej o przeszłości Kościoła – prawda. I co dalej?


Komunikat z 342. Zebrania Plenarnego KEP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.