Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13912 miejsce

Kepler 22b - planeta podobna do Ziemi. Czy może tam istnieć życie?

Zespół astronomów NASA, w ramach misji Kepler, odkrył planetę bardzo podobną do Ziemi, którą nazwano kepler-22b. Jest 2,4 razy większa od ziemi i oddalona o 600 lat świetlnych. Naukowcy podejrzewają, że może na niej znajdować się woda, a być może życie.

 / Fot. W24Artystyczna wizja planety kepler-22b / Fot. nasa.govCelem misji Kepler jest odnajdywanie w przestrzeni kosmicznej planet, na których warunki sa zbliżone do ziemskich. Astronomowie zaobserwowali dotychczas ok. 200 takich planet. Ich istnienie i parametry muszą jeszcze potwierdzić bardziej szczegółowe obserwacje.

Po raz pierwszy jednak udało się potwierdzić, że odnaleziona planeta jest bardzo podobna do Ziemi. Gwiazda, wokół której krąży kepler-22b, jest tego samego typu co Słońce (tzw. typ G), choć jest mniejsza i nieco chłodniejsza.

Kepler 22b. Fot. Domena publiczna / Fot. NASASama planeta, nazywana już drugą Ziemią, jest 2,4 razy większa od naszej Ziemi i jest od nas oddalona o 600 lat świetlnych; jej obieg wokół gwiazdy (czyli rok) wynosi 290 dni. Temperatura na niej wynosi ok. 22 stopni Celsjusza, co może wskazywać na obecność wody w stanie ciekłym, a więc i możliwość życia. Na razie astronomowie nie są w stanie stwierdzić jej składu geologicznego.

Na konferencji NASA w Moffett Field w Kalifornii, Wiliam Borucki, który kieruje zespołem misji Kepler powiedział, że "fortuna uśmiechnęła się do nas w związku z wykryciem tej planety", a Douglas Hudgins z centrum NASA w Waszyngtonie dodał, że "jest to kamień milowy na drodze do znalezienia bliźniaczej Ziemi".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

Jaś Nowak
  • Jaś Nowak
  • 09.12.2011 17:19

Kobietka nie burz się bo gość ma rację. Owszem zmierzono że neutrina są CIUT szybsze od światła ale błąd pomiaru jest większy niż owo ciut.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś Nowak
  • Jaś Nowak
  • 09.12.2011 17:04

Na razie wiemy że planeta jest i krąży w dobrej odległości od tamtejszej gwiazdy. Jeśli nie ma diametralnych błędów w obliczeniach to jakaś szansa na życie tam może być. To jakiś krok do przodu ale czy sensacja ? Przecież skoro odkrywamy planety to jasne jest że wcześniej czy później musieliśmy trafić na taką. Za rok czy 10 lat takich planet będziemy znali dziesiątki. Później na niektórych doszukamy się oznak mogących wskazywać na życie. Ale jakie ? Bakterie, glony, może bardziej rozwinięte organizmy. Tego przez teleskop nie zobaczymy a polecieć tam nie polecimy. Przynajmniej jeszcze długo nie. Sensacją to będzie jak zaczniemy odbierać jakieś sygnały - bo to będzie oznaczało nie tylko życie ale inteligentne życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kobietka
  • Kobietka
  • 09.12.2011 16:48

@gość_ Wczoraj 08:28 .:( :( :( :(::(-------:(
Podpowiadaczu to podpowiedz nam ; jaka jest prędkość światła(podaj odpowiednią jednostkę lub jednoski) , jaka jest prędkość neutrinów albo jonów .Może wiesz jaka jest prędkość w polu magnetycznym albo w próżni :neutrinów , jonów .Co wiesz ?Jaka jest prędkość np. światła w pobliżu ziemi ,albo w pobliżu Księżyca .Pan Twardowski posiada tą wiedzę .Wpierw się z nim skontakuj .OK ?!Pochwal się !Pisz merytorycznie albo pójdź do biblioteki i poczytaj sobie o tym co jest już przez człowieka stwierdzone w teorii a co wprowadzone w życie No śmiało , podpowiadaczu(gość_ Wczoraj 08:28 tj . z 9 grudnia 20011 rok) .Pisz śmiało co wiesz i jakie są twoje odkrywcze wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wakdek
  • wakdek
  • 09.12.2011 00:37

gosc zgadza sie to co powiedziles. ja jednak mam nadzieje ze sa szybsze od swiatla i nie tylko neutrina w koncu do niedawna mysleli ze nie da sie przekroczyc predkosci dzwieku;p

Komentarz został ukrytyrozwiń
gość_
  • gość_
  • 08.12.2011 08:28

@Kobietka 06.12.2011 23:24

Mała, naiwna i niedouczona kobietka. :(

[[[Już teraz wiemy ,ze neutrina sa znacznie szybsze od prędkości światła .]]]

Oczywista brednia. I to podwójna. Wcale tego nie wiemy. Wynik mógł być spowodowany jakimś systematycznym błędem pomiarowym. Trzeba poczekać aż niezależne laboratoria potwierdzą ten wynik. Poza tym niech naiwna kobietka doczyta sobie o ile te neutrina rzekomo od światła szybsze miały być. Podpowiem: na pewno nie sześć razy.



[[[Teoria juz jest , tylko czekac na realizację .]]]

Jaka teoria? Teoria małej i naiwnej kobietki, która nawet dobrze podzielić nie potrafi?

Komentarz został ukrytyrozwiń
hmmm
  • hmmm
  • 08.12.2011 01:46

to ze ona jest to wie juz caly swiat ale co na niej sie znajduje to niedowie sie nikt 600 lat swietlnych hehe a rok swietlny ma 89 bilionów km ... ruski i tak dadzą rade hehe

Komentarz został ukrytyrozwiń
jojo
  • jojo
  • 08.12.2011 01:43

Majowie wiedzieli o niej szybciej i dali sobie z nia spokuj hehe nie ma szans na zbadanie tej planety takim sposobem jak badane so np mars itp puki co cale zycie tych ludzi bedzie nekala ciekawos hmmm ciekawe co na niej jest

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś Nowak
  • Jaś Nowak
  • 08.12.2011 00:14

a już byście tam wszyscy chcieli lecieć... zdeptać, pourywać, zniszczyć... a rozpoznanie ?

tu gadacie nie znając się wzajemnie a z kosmitami to tak nie można ? ... jeśli w ogóle tam są - życie to nie znaczy cywilizacja techniczna

Komentarz został ukrytyrozwiń
ZIELONY LUDZIK
  • ZIELONY LUDZIK
  • 07.12.2011 21:57

CZAS JEST POJĘCIEM WZGLĘDNYM. DZIĘKI TEMU MOŻEMY TĘ PLANETĘ ZWIEDZAĆ OD "ZARAZ"
NAUKOWCY NIECH ZMIATAJĄ Z PRĘDKOŚCIĄ ŚWIATŁA ZE SWOIMI WIADOMOŚCIAMI.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 07.12.2011 15:49

wspomne jeszcze tylko ze wydawało sie wtedy wiele spraw prostrzych kwantyzacja pola uniwersalizacja sił itd tymczasem swiat poszedł w innym kierunku tamte problemy zostały co więcej okazały sie wielokrotnie trudniejsze może i nierozwiązalne i teoretycznie niektóre i praktycznie. coś w wielkim twierdzeniu Goedla jest ... chyba ograniczenie wiedzy