Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1203 miejsce

KGW WIADRÓW - HISTORIA, TRADYCJA, KULTURA, KULINARIA, DZIAŁALNOŚĆ

KGW Wiadrów istnieje nieprzerwalnie od 1953 roku. Przez wiele lat dużo się działo i zmieniały się także przewodniczące. W artykule opisana historia KGW oraz informacje na temat działalności z zachowaniem tradycji, kultury i kulinariów.

Grupowa Fotka KGW Wiadrów. Nie ma na niej wszystkich członków / Fot. Fot. Kamil Sordyl"KGW WIADRÓW - OPIS, HISTORIA, TRADYCJA, KULTURA, KULINARIA, ROZWÓJ I DZIAŁALNOŚĆ"!!Kolejna Grupowa Fotka KGW Wiadrów. Nie ma na niej wszystkich członków / Fot. Fot. KGW Wiadrów
Wiadrów jest to malownicza wieś, która położona jest w woj. dolnośląskim (w powiecie jaworskim, w gminie Paszowice). Wieś znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 3, między dwoma miasteczkami: Bolkowem a Jaworem. Pierwsza wzmianka o miejscowości Wiadrów pochodzi z 1371 roku. Niemiecka i zarazem pierwsza nazwa wsi to Werderau. Miejscowość jest otoczona ładnymi krajobrazami, dużo zieleni, lasów. Wiadrów leży w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Chełmy. Ponadto należy do Pogórza Kaczawskiego i należy do zasięgu Krainy Wygasłych Wulkanów.


KGW Wiadrów funkcjonuje w naszej lokalnej społecznosci (w gminie Paszowice, powiecie jaworskim, okręg legnicki, a wszystko w województwie dolnośląskim).

Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Wiadrowie powstało w 1953 r., a jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była śp. Maria Ślęczka. Z biegiem lat działalności zmieniały się przewodniczące, którymi były: śp. Maria Giemza, Krystyna Jakimowicz, śp. Zofia Daszek, śp. Bronisława Krząstek. W 1980 roku rolę przewodniczącej objęła Józefa Jakimowicz, która pełniła tą funkcję nieprzerwalnie do 2010 r., w którym to Józefa Jakimowicz zrezygnowała z funkcji przewodniczące. Pani Jakimowicz nadal wspomaga w miarę swoich sił nasze KGW. Właśnie w 2010 roku KGW Wiadrów zyskało nową przewodniczącą, którą została Urszula Majkut. W czerwcu 2015 r. podczas Walnego zebrania KGW ponownie na kolejną kadencję zostałą wybrana Urszula Majkut.

Głównym celem koła była pomoc najuboższym mieszkańcom miejscowości z zachowaniem tradycji regionalno-kulturalnych. W 1977 r. powstała przy Kole żeńska drużyna piłkarska, która rozgrywała mecze na terenie Gminy w różnych imprezach (festyn, dożynki itp.). Nasze panie doskonale radziły sobie w tej sekcji, ich przeciwnikami w meczach byli oczywiście panowie. Zdarzały się sukcesy i wygrane, ale i czasem przegrane w meczu - jak to w sporcie bywa. Niestety ta sekcja nie przetrwaął do dziś. Może jednak kiedyś uda sie stworzyć taką nową żeńską drużynę piłkarską. W 1983 r. powstał (założony przez Józefę Jakimowicz) zespół folklorystyczny pn. „GOSPOSIE” z Wiadrowa, który występował na różnych imprezach okolicznościowych o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, przeglądach kolędniczych i piosenek biesiadnych. Zespół liczył na początku 28 osób. Zespół wydał płytę z piosenkami folklorystycznymi, która została nagrana w siedzibie Radia Wrocław. Obecnie zespół funkcjonuje pn. „WIADROWIANIE”. KGW uczestniczy w różnych masowych imprezach kulturalnych (Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach, we Wrocławiu, Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Krotoszycach, Jarmark Bożonarodzeniowy w Bolkowie, we Wrocławiu, Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze, Święto Pierogów w Paszowicach, Dożynki Gminne, Dożynki Powiatowe oraz Dożynki wiejskie i inne). KGW integruje się ze społecznością Wiadrowa podczas festynów, we wspólnym realizowaniu projektu pt. Działaj Lokalnie – „Przyjedź do Wiadrowa poznaj polską wieś od nowa”. KGW bierze udział w różnych warsztatach tematycznych, konferencjach (głównie we Wrocławiu), wyjazdach studyjnych i innych. Koło współpracuje także z OSP WIADRÓW, drużyną sportową LKS „NYSA WIADRÓW”, Radą Sołecką, Radą Parafialną, Radą Kościelną Wiadrowa, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, Jaworskim Ośrodkiem Kultury w Jaworze, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie, Urzędem Gminy Paszowice, DODR Wrocław (i oddział Jawor), Kółko RZRK i OR w Legnicy, Lokalną Grupą Działania LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo Kaczawskie", oraz okolicznymi sołectwami i innymi Kołami Gospodyń Wiejskich. KGW prowadzi kronikę, która odzwierciedla działalność prowadzoną od początku istnienia. Organizujemy sobie takze wycieczki (w 2013 r. wycieczkę do Ogródu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach, w 2014 r. wycieczka do Pragi, a w 2015 r. ponownie wycieczka do Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach i do Opactwa Cystersów w Henrykowie). Na tych wycieczkach nie poprzestaniemy - będą jeszcze inne.

Konferencja we Wrocławiu (2015 r.) / Fot. Fot. Katarzyna WojciechowskaBierzemy także udział w różnych spotkaniach, szkoleniach, wyjazdach studyjnych, konferencjach i innych, a także w Forum Kobiet we Wrocławiu (co roku) oraz konkursach o zasięgu gminnym, powiatowym, lokalnym i wojewódzkim a nawet ogólnopolskim.

Obecnie nasze KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Obecność panów w KGW jest powodem do dumy. Wspierają nas także doradcy z DODR Wrocław (Oddział Jawor) - wcześniej Ilona Trzyna a obecnie Katarzyna Wojciechowska.

Posiadamy własną stronę internetowa www.kgwwiadrow.blox.pl oraz oficjalny Fan Page na portalu www.facebook.com.a nawet profil na stronie www.konietynawsi.pl.

Nasze KGW Wiadrów zarejestrowane jest w tym portalu ogólnopolskim dla Kół Gospodyń Wiejskich www.mojeKGW.pl. Otrzymaliśmy certyfikat członkostwa w portalu, a także "ZŁOTY KŁOS" od portalu (jako jedyne KGW z okręgu legnickiego). Poza tym otrzymaliśmy pamiatkową statuetkę dla zdobywców "Złotego KŁOSA" oraz list gratulacyjny z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni.

W ostatnim czasie dużo się działo w naszym KGW, o czym opisujemy pokrótce w tym opisie artykułu dla czytelników portalu Do opisu wybraliśmy kilka wydarzeń (o reszczcie można przeczytać na naszych stronach w internecie). Zacznijmy więc ... od 60-lecia KGW Wiadrów.60-LECIE KGW WIADRÓW (6 LIPCA 2013 R.):


Fotka. 60-lat KGW Wiadrów / Fot. Fot. Dariusz TrybułaW dniu 6 lipca 2013 r. w świetlicy wiejskiej GOK od godz. 17.00 odbyły się obchody 60-lecia KGW Wiadrów. Zebrało się bardzo dużo osób z Wiadrowa i okolicznych miejscowości. Przybyli także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, Dyrektor GOK w Paszowicach Małgorzata Świderska, Sołtys wsi Piotr Chruściel z dziewczyną, Bronisław Chruściel, Ilona Trzyna z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Józefa Jakimowicz z mężem, państwo Mirosław i Krystyna Chałupka, Teresa Niedźwiedź, Maciej Suchorzewski z małżonką, Janina Miller z mężem, dyrektor Gimnazjum Adam Kijak, zespół „Kukułeczki” z Pogwizdowa.

Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Urszula Majkut, która przywitała wszystkich zaproszonych gości, mieszkańców i członków KGW. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Paszowice, który złożył na ręce przewodniczącej list gratulacyjny za wieloletni trud i współpracę oraz podtrzymywanie tradycji kulturalnych i wiejskich. Przekazał także prezent dla KGW w postaci kuchenki firmy Electrolux. Następnie głos zabrała dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Świderska, która także dziękowała za wieloletnia działalność KGW, składając jednocześnie dyplom uznania na ręce poprzedniej przewodniczącej Józefy Jakimowicz, jak i obecnej Urszuli Majkut. Specjalne podziękowanie dla KGW Wiadrów złożyły także panie z zespołu „Kukułeczki” z Pogwizdowa przekazując także drobny upominek.

Następnie przewodnicząca Urszula Majkut w towarzystwie Wójta Sebastian Oszczędy i dyrektor GOK Małgorzaty Świderskiej wręczyła dyplomy uznania i kwiaty dla Pań za pracę i trud jaki wkładają w działalność KGW i zespołu folklorystycznego już od wielu lat. Dyplomy otrzymali: Łucja Niedźwiecka, Grażyna Fuławka, Małgorzata Rudy, Elżbieta Sadowska, Zofia Majkut, Grażyna Jakimowicz, Anna Taszakowska. Specjalne podziękowania i kwiaty otrzymały także Maria Fuławka, Krystyna Jakimowicz i Barbara Markowicz.

Po zakończeniu się części oficjalnej rozpoczęły się występy. Najpierw wystąpił zespół folklorystyczny „WIADROWIANIE”, który zaprezentował kilka piosenek ze swojego repertuaru. Następnie na scenie pojawił się zaproszony zespół folklorystyczny „KUKUŁECZKI” z Pogwizdowa. Panie zaśpiewały najbardziej znane utwory biesiadne ze swojego repertuaru.

Po koncercie przebojów ludowych na scenie pojawiła się Łucja Niedźwiecka, która poprowadziła część artystyczną, czyli przygotowany przez siebie skecz. Na scenie wszyscy występujący wcielili się w znane gwiazdy polskiej muzyki. Wśród osóg grających w przedstawieniu znaleźli się: Krzysztof Krawczyk z chórkiem (Grażyna Jakimowicz), Maryla Rodowicz, którą zagrała Mirosława Kaim, Zbigniew Wodecki w towarzystwie Pszczółki Mai (Mirosław i Urszula Majkut), Karin Stanek, w którą wcieliła się Elżbieta Sadowska i gwiazda wieczoru Doda w towarzystwie swoich ochroniarzy. W rolę Dody wcieliła się Beata Litawa. Na życzenie publiczności Doda zaśpiewała mały bis. Dzięki temu powstał przy KGW Wiadrów KABARET GWIAZD KGW. Po występie "muzycznych gwiazd" zatańczono fragment baletu Piotra Czajkowskiego Jezioro Łabędzie. Oprawą muzyczną przedstawienia zajmował się Paweł Rudy.

Kabaret Gwiazd KGW Wiadrów / Fot. Fot. Dariusz TrybułaCzęść artystyczna bardzo się spodobała wszystkim zebranym gościom i mieszkańcom, którzy nagrodzili występujących brawami. Z uzyskanych informacji wynikło, że przedstawienie podobało się na tyle, że występujący z KGW Wiadrów zaprezentowali się ze swoim programem jeszcze na innych lokalnych imprezach.

Każdy z przybyłych mógł spróbować pysznych domowych ciast, kawy, herbaty i zjeść pierogi smażone w tłuszczu. Podczas obchodów 60-lecia każdy mógł nabyć symboliczną cegiełkę w cenie 5 zł na zakup naczyń do świetlicy wiejskiej. Po godz. 20.00 rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce, którą przygotowali didżeje Kamil Chałupka i Kamil Kuźnia. Wszyscy bawili się świetnie co było można zobaczyć po ilości osób tańczących na parkiecie. Zebrało się mnóstwo osób, a przede wszystkim młodzieży z Wiadrowa i okolic. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.BEZPŁATNE WARSZTATY O ŻYCIU KOBIET NA SRI LANCE POŁĄCZONE Z GOTOWANIEM!:


Warsztaty dotyczące Sri Lanki / Fot. Fot. Dariusz TrybułaWe wtorek, 18 listopada 2014 r. gościła u Nas Pani Basia Rostek, która przyjechała do Wiadrowa aż z Warszawy po to, aby przeprowadzić dla naszego Koła Gospodyń Wiejskich bezpłatne warsztaty o życiu kobiet na Sri Lance połączone z gotowaniem. W warsztatach uczestniczyła także doradca z DODR (oddział Jawor) Katarzyna Wojciechowska. Pani Basia wraz z Fundacją Synergia realizowała projekt „Planeta Kobieta, czyli Lankijki same o sobie”. W ramach projektu prowadzone były w Kołach Gospodyń Wiejskich w Polsce warsztaty, które przybliżają życie kobiet na Sri Lance i wyzwania przed jakimi stają kobiety w różnych zakątkach świata.

Warsztaty dotyczące Sri Lanki / Fot. Fot. Dariusz TrybułaProwadząca sama odbyła tę podróż i przeprowadziła wywiady z kobietami ze Sri Lanki. W ramach tego warsztatu dzieliła się tym doświadczeniem. Warsztaty zostały podzielone na 3 części. W pierwszej części poznaliśmy historie konkretnych kobiet poprzez fajnie przygotowane foldery, zdjęcia, wywiady. Każdy z uczestników zapoznawał się z historia danej kobiety/rodziny a potem opowiadał na forum o czym się dowiedział, wyraził swoje spostrzeżenia, oraz to co go zaciekawiło. W części tej odbyła się tez dyskusja na temat sytuacji kobiet na Sri Lance, o których była mowa w przygotowanych folderach.

W drugiej części obejrzeliśmy film, którego bohaterkami były kobiety ze Sri Lanki, które opowiadały o tym, kim są, co jest dla nich ważne i co powiedziałyby innym kobietom na świecie. W trzeciej części wspólnie uczyliśmy się gotować jedną z potraw tradycyjnych w kuchni lankijskiej z dużą ilością przyprawy curry i mleka kokosowego, z soczewica i ryżem, która nazywa się KOKOSOWY DHAL ze Sri Lanki. Po ugotowaniu potrawy wspólnie degustowaliśmy się tym przysmakiem, który posmakował wszystkim.

Warsztaty dotyczące Sri Lanki / Fot. Fot. Dariusz TrybułaWarsztaty trwały od godz. 16.00 do 20.45. Upłynęły w miłej atmosferze, a na zakończenie porozmawialiśmy także o polskiej rzeczywistości, a nawet o tradycyjnych potrawach świątecznych na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Miło było nam poznać Panią Basię Rostek. Dokonała ona takze pamiątkowy wpis do naszej kroniki.WARSZTATY KOSMETYCZNE ROBIENIA MAKIJAŻU:

W dniu 13 lutego 2014 r. (piątek) dzięki Kasi Wojciechowskiej z ODR Wrocław (oddział Jawor)w Wiadrowie w nowej świetlicy wiejskiej obok remizy OSP odbyły się Warsztaty kosmetyczne robienia makijażu dla KGW Wiadrów. Uczestniczyły w nich też Panie z poza KGW. Warsztaty poprowadziła Pani Małgorzata Czerwińska, Niezależny Dyrektor Klubu Oriflame z Legnicy. Warsztaty odbyły się w miłej atmosferze. Pani Małgosia krok po kroku pokazywała jak prawidłowo zrobić makijaż.WARSZTATY ROBIENIA RAMEK DO ZDJĘĆ ZE SKÓRKI ZORGANIZOWANE PRZEZ KGW WIADRÓW:


Zdjęcie z warsztatów robienia ramek do zdjęć ze skóry / Fot. Fot. KGW WiadrówW piątek 24 kwietnia 2015 r. odbyły się w nowej świetlicy wiejskiej przy remizie strażackiej w Wiadrowie od godz. 19.00 WARSZTATY ROBIENIA RAMEK DO ZDJĘĆ ZE SKÓRKI, które poprowadziła Pani Bożena Litawa z naszego KGW.

Potrzebnymi materiałami były: nożyczki, skóra, miękka derma, welur lub zamsz, laski kleju i pistolet do kleju, tekturka z kartonu. Najpierw należało wyciąć z tektury odpowiedni kształt, a potem przyklejało się skórę lub inny wyżej wymieniony materiał i następowało formowanie odpowiedniego kształtu i przymarszczenia. Okazuje się, że wykonanie takiej ramki na zdjęcia nie jest wcale takie trudne.

Jak mówiła Pani Bożena, to do wykonania takiej ramki do zdjęć można użyć także innego materiału, np. dżins, filc i inny materiał.Oto kilka wybranych przedsięwzięć, w których uczestniczyło nasze KGW Wiadrów. Więcej informacji i opisów różnych innych wydarzeń można znalezć na stronie internetowej KGW Wiadrów: www.kgwwiadrow.blox.pl oraz na oficjalnym Fan Page o nazwie KGW Wiadrów- Koło Gospodyń wiejskich w Wiadrowie na portalu www.facebook.com. Na obu stronach dostępne także galerie fotografii z poszczególnych imprez, wydarzeń, warsztatów, wycieczek i innych. Planujemy jeszcze wiele innych ciekawych działań, o których z pewnością opiszemy na naszych stronach internetowych. Chętnie też podzielimy się z twórcami portalu mojeKGW.pl oraz kwartalnika (gazetki drukowanej) pt." mojeKGW" i tam takze będzie można o nas przeczytać.Pozdrawiamy i do zobaczenia!DARIUSZ TRYBUŁA (CZŁONEK KGW WIADRÓW/OPIEKUN STRON INTERNETOWYCH KGW WIADRÓW),

URSZULA MAJKUT (PRZEWODNICZĄCA KGW WIADRÓW)Zapraszam do odwiedzenia stron KGW Wiadrów (strona internetowa, profil na stronie www.kobietynawsi.pl, Fan Page KGW wiadrów na portalu facebook.com oraz kanał na YouTube.com):

www.kgwwiadrow.blox.pl


http://kobietynawsi.pl/387


https://www.facebook.com/KGW-Wiadr%C3%B3w-Ko%C5%82o-Gospody%C5%84-Wiejskich-w-Wiadrowie-632328943448717/timeline/

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszym KGW Wiadrów:DANE KGW WIADRÓW:ADRES KORESPONDENCYJNY DO KGW WIADRÓW:KGW WIADRÓW - Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Przewodnicząca Urszula Majkut

Wiadrów 24 A

59-411 PASZOWICE

woj. dolnośląskie
e-mail KGW Wiadrów: kgwwiadrow.blox@gazeta.pl


e-mail do przewodniczącej KGW Wiadrów: urszula-majkut@wp.pl


e-mail do Dariusza Trybuły z KGW Wiadrów: dariusz.trybula_mistero@interia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.